Připravte své auto, dokud je čas: 10 rad, než napadne sníh...
Od začátku listopadu máme povinnost mít při zimním počasí na autě zimní pneumatiky. K tomu podzimní plískanice, tma i zvěř vrhající se pod kola. Pro řidiče začíná složité období, které bez správné přípravy zavání katastrofou. Připravte sebe i auto a projeďte zimou bez úhony.
Zimní pneu
Nazujte zimáky už teď. Čekat na první sníh se nemusí vyplatit. Stačí i teploty pod 7 °C a už mají lepší vlastnosti než letní pneumatiky. Především brzdění může být na letních delší o 20 – 30 %. Dávat byste si měli pozor i na značku zimní výbava, za kterou musíte mít zimní gumy, i když je výrazně nad nulou.
Pravidlo 4x4
Zlaté řidičské pravidlo říká, že zimní gumy byste měli mít celé 4 měsíce, na všech 4 kolech, staré nejvýše 4 roky a se vzorkem nejméně 4 mm hlubokým.
Dbejte na tlak
Pravidelně kontrolujte i nahuštění pneumatik. Příliš natlakované hůře brzdí a příliš měkké zvyšují spotřebu a hrozí, že je na výmolu prorazíte.
Zimní náplně
Než padnou teploty pod nulu, ujistěte se, že máte v ostřikovačích zimní směs. A pokud ne, dolijte ji. Mráz by vám mohl roztrhat nádržku. To ostatně hrozí i chladiči, pokud jste ho dolévali třeba destilovanou vodou.
Speciální výbava
Přibalte škrabku na okna, rukavice, deku a startovací kabely. Pokud máte sněhové řetězy, naučte se je nasazovat. Namažte také pryžové těsnění dveří silikonovým olejem nebo vazelínou, aby vám dveře nepřimrzaly.
Čistá SPZ a stěrače
Vozidlo musíte před jízdou očistit od sněhu a ledu, a kromě skel se důkladně věnujte i kapotě a především registračním značkám. Jinak vám hrozí pokuta 5000 až 10 000 korun. Také si zkontrolujte a případně vyměňte stěrače, jejichž břity v zimě dostanou zabrat.
Pozor na mlhu
V mlze výrazně klesá viditelnost. Pravděpodobnost smrtelných nehod je v mlze dvojnásobná, zkresluje vnímání pohybu, a navíc i kondenzuje na povrchu vozovky, čímž prodlužuje brzdnou dráhu. „Z úseku s dobrou viditelností do mlhavého oblaku se někteří pouští bez zpomalení. Stačí však cokoli neočekávaného na vozovce, aby došlo ke kolizi,” varuje Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.
Nebezpečná tma
Tmu teď řada z nás potkává dennodenně při cestě do práce, i z práce. Za tmy je přitom třikrát vyšší riziko usmrcení při nehodě než ve dne. A plné dvě třetiny sražených chodců umírají na silnici za tmy. I proto mají povinnost nosit při chůzi mimo obec reflexní prvky, jinak jim hrozí pokuta až 2000 korun.
Střet se zvěří
Na podzim každoročně stoupá počet střetů se zvěří na silnicích. Rada expertů přitom zní jasně – držte volant zpříma, brzděte, ale neuhýbete. Potkat zvíře na silnici přitom můžete úplně kdekoliv, včetně metropole. Když zvíře srazíte, vždy volejte policii.
Příprava na kolonu
Nikdy nevíte, kdy se něco semele. V zimě se proto před každou delší cestou vyplatí natankovat plnou nádrž a vzít si alespoň nápoje do termosky. Zůstat stát v mrazu v koloně s autem, které netopí, by mohlo být o život.