Fakta o očích: Může vypadnout z důlku?

Přísloví a rčení, ve kterých figurují oči nebo zrak, existuje celá spousta. Určitě nějaká také znáte. Kolik je na nich pravdy podle odborníka – očního lékaře?
Sejde z očí, sejde z mysli, člověk nevidí očima, ale mozkem. „Do oka dopadají paprsky světla, které se na sítnici zpracovávají a posílají jako informace do mozku. Zde se obrazy nevytvářejí nově, ale jde o neustálou aktualizaci už viděného. Informace jsou totiž filtrovány. Například hospodyňky, pokud vídají stále stejné prostředí, předpokládají, že je doma uklizeno. Nedostatků si všimnou, až když na ně zaměří pozornost. Jde o tzv. funkční slepotu,“ vysvětlil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Informace přijímáme skrze smysly. A z nich je prioritní zrak. „O důležitosti barevnosti potravin dobře vědí výrobci cukrovinek. Dobroty jsou pestrobarevné, aby zaujaly dětské oko. Ani příroda za výrobci gumových medvídků nezaostává, protože vitaminy, které oči potřebují ke své výživě, jsou obsaženy v zelenině a ovoci výrazných barev, jako jsou žlutá, červená, modrá, černá a samozřejmě zelená,“ uvedl Stodůlka.
Oči z důlků vypadnout nemohou. „Oči jsou napevno spojeny s mozkem pomocí zrakového nervu. Aby se oči mohly v důlcích otáčet, jsou spojeny s lebkou vazy a okohybnými svaly. Leží ještě v peřince tuku, jímž jsou důlky vyplněny. Pokud se ale soustředíme na nějakou činnost, pak méně mrkáme a máme oči doširoka otevřené. To potom může vypadat, jako by oči z obličeje vystupovaly,“ popsal Stodůlka.
Je potvrzeno, že pokud lidé nemluví pravdu, mají problém udržet oční kontakt. Zkušenější lháři to však umějí. Zjistilo se ale, že takoví lidé mrkají mnohem méně než v přirozené situaci. Soustředí se, protože nechtějí být odhaleni při lži. Poté, co dolžou, mrkají zase naopak mnohem víc.
Oči umějí ukázat okolí, že člověk je smutný nebo velmi veselý. Zvířata určitě mohou být smutná i veselá, ale jen lidé umějí tyto emoce doprovázet pláčem. Jsme jediní tvorové na zemi, kteří umějí plakat dojetím, radostí i ze smutku.7