Jak funguje očkování na deltu? První dávka chrání jen před špitálem!

Indická varianta viru delta v Česku podle odborníků do srpna převládne. Jak proti ní chrání současné vakcíny, jimiž se u nás očkuje?
V zemích, kde je delta dominantní, už lékaři provedli několik studií, aby zjistili, jak na ni zabírá vakcína. Zatímco na původní čínskou i britskou variantu alfa stačila už první dávka vakcíny, s deltou si tak snadno neporadí. V Anglii a Skotsku zvýšila první dávka vakcíny AstraZeneca odolnost proti nákaze jen o 33 %. Riziko hospitalizace však snížila až o 92 %. Druhá dávka AstraZeneky pak zvýšila ochranu před onemocněním o 60 %. Podobná byla situace u vakcín značky Pfizer.
První dávka zvýšila ochranu před deltou o 33 %, u druhé dávky hlásí nejhorší výsledky Izrael, a to 64 %, a nejlepší Kanada s o 87 % vyšší ochranou. Riziko těžkého průběhu snížila v Anglii první dávka Pfizeru o 94 % a druhá dávka o 96 %. Po aplikaci druhé dávky očkování se v Česku nakazilo 4030 osob z 3,86 milionu očkovaných. Většina však měla pozitivní test krátce po aplikaci vakcíny. Jak s čísly »zamává« nástup delty, zatím nelze odhadnout. „Je jasné, že žádná vakcína na světě nechrání stoprocentně. Nemůžeme čekat, že se nikdo vůbec nenakazí,“ uvedl včera ministr Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že smyslem očkování je především zabránit těžkým průběhům a smrti.
100 let vakcíny proti TBC
Před sto lety udělalo lidstvo první krok na cestě k poražení jiné nebezpečné infekční choroby. Tuberkulóza byla do poloviny 20. století po moru a neštovicích třetí hlavní metlou. Výročí první aplikace účinné vakcíny připadá na tuto neděli. Očkován byl 18. července 1921 francouzský novorozenec, kterému hrozila nákaza od nemocné babičky.