Jak zvládnout alergie u psů!

Mezi časté civilizační choroby patří alergie. Je rozšířená nejen u lidí, ale i u našich zvířecích mazlíčků. Trápí skoro až 30 % všech psů. Nejčastější bývá ve formě potravinové alergie. Dávejte tedy pozor, co váš pes jí, protože zdraví začíná v misce.
Jaké jsou symptomy
- nadměrné škrábání a okusování se
- časté olizování
- pravidelné tření o zem, o stěny nadměrné kýchání
- ztráta srsti, podrážděná zarudlá kůže
- svědění uší a ušní záněty, páchnoucí výtok
- otok čumáku, uší, očí
- průjem nebo zvracení
- Kromě potravních alergií existují také alergie dotykové, inhalační a alergie na blechy.
Čtěte obaly
Nejdřív prostudujte složení krmiva – především u těch podezřele levných. Ta zpravidla obsahují konzervanty, chemii a je v nich málo bílkovin. Každé granule musí mít složení uvedené na obalu.
Najděte příčinu
Mnoho chovatelů při prvních alergických příznacích změní značku krmiva, nebo přejde na barf (kosti a syrová potrava), protože se domnívá, že alergie má původ z granulí jako celku. To je ale mýtus, často to nepřinese zlepšení. Potravinová alergie u psa pochází většinou z určité složky, která je v krmivu obsažená. Často to bývá intolerance různých přísad v krmivu, jako jsou sója, obiloviny nebo chemická dochucovadla, může to být i alergie na některý druh masa.
Na co si dát pozor
- Pokud máte potenciálně citlivého psa, vyhněte se krmivům s obsahem obilí, sóji, lepku (především pšenici). Naopak kupujte ta, která obsahují dostatek přírodních vitaminů, minerálů, vlákniny pro zdravé trávení potravy.
- Důležitou složkou by také měly být probiotika (laktobacily). Ty při alergiích mohou hodně pomoci. Používat je můžete i jako doplněk stravy, přidat můžete například jogurt pro psy. „Místo obilí preferujte lépe stravitelné obiloviny (zdroj uhlohydrátů, tj. energie), jako jsou např. rýžové vločky,“ říká odborník na psí výživu Jiří Švihálek z Yoggies cz.
I kosmetika může škodit
Máte-li citlivého pejska, tak kromě krmiva používejte i hypoalergenní kosmetiku. Zvláště u plemen se srstí náročnou na úpravu, která se často koupou, se šetření nevyplatí. Opatrní buďte i při výběru přípravků proti parazitům a volbu konzultujte s veterinářem.