Jan Palla (58) z Vyškova utekl hrobníkovi z lopaty: Kvůli covidu 45 dnů v komatu

Nemoc začala jako malátnost spojená s vysokou teplotou, mohla skončit smrtí! Koronavirus skoro přemohl Jana Pallu (58) z Vyškova. Personál třineckého špitálu tomu ale zabránil. Vyléčený nyní radí lidem: Očkujte se!
Jan Palla zkolaboval poté, co se nakazil od manželky, interní sestry Hany (58). „Celý život jsem nebyl ani jednou nemocný, a teď jsem přežil vlastní smrt. Šlo to rychle - vysoké teploty, bolesti hlavy, tzažívací potíže,“ vzpomíná na loňský listopad Jan Palla.
Dvě hodiny v sanitce
Nejdřív skončil ve vyškovské nemocnici, kde se potvrdil nález na plicích. Jeho zdravotní stav se stále horšil. Na oddělení JIP už mu nemohli pomoci, tak rozhodli o převozu na plicní intubaci oddělení ARO v Třinci, které bylo nejbližší volné. „Vezla mě dvě hodiny sanita, vrtulníkem to nešlo a i tak se báli, zda dvouhodinovou jízdu přežiji. Ihned mě tu napojili na ECMO (viz Box),“ uvedl Palla.
Zlom na narozeniny
Manželka i dcera, porodní asistentka Veronika (36), zažily 45 dnů nervozity a strachu. „Stav byl kritický na Vánoce i po Novém roce. My pořád doufali. Poprvé jsme jeli za ním 7. ledna, kdy slavil narozeniny. To nás poprvé poznal. Den na to ho odpojili od přístrojů. Přežil i díky personálu této nemocnice,“ řekla dcera Hana, která zdravotníkům s rodiči včera darovala dort. „My jsme se nechali všichni tři očkovat, to je jediná možná obrana proti koronaviru,“ dodala.
Co je to ECMO?
Extrakorporální membránová oxygenace (ECMO) je metoda využívaná v intenzivní medicíně, která umožňuje dočasně nahradit funkci plic a srdce. Je to systém podobný mimotělnímu oběhu: katetr odebírá ze žil krev, hnanou oxygenátorem a pumpovanou zpět do těla do žilního nebo arteriálního systému druhým katetrem.
Totální selhání organismu
Jan Palla si prošel těžkým selháním organismu jako jeden z mála pacientů z první vlny koronavirové infekce. I přes veškerou snahu zdravotníků nemohl nikdo tušit, zda nad virem zvítězí. „Teď slavím v lednu dvoje narozeniny,“ usmívá se pacient. Do onemocnění pracoval na dálnici jako stavař. „Právě práce by mi pomohla líp snášet ponákazové bolesti. Nemohu pořádně ohýbat prsty, svaly mám ochablé. Ale psychika v normálu je půl zdraví,“ řekl vyléčený muž. Ten chce zase jezdit na kole, proto přes silné bolesti těla, kostry, klubů a celých zad rehabilituje.
Víte, že...
...Jan Palla ležel v nemocnici celkem 81 dnů, doma na nemocenské bude sbírat síly nejméně do podzimu?
Primář: Je to náš rekordman
V Třinci napojili Jana Pallu na oxygenátor, jenž mu nahrazoval plíce. Dovnitř těla vpouštěl kyslík, a ven oxid uhličitý. Přístroj pracuje běžně 15 až 30 dnů, u kovidového pacienta to je třeba pouze 5 dnů. Nikdo zatím nezjistil, proč jej virus opotřebovává víc. „Pan Palla je naším rekordmanem. V počtu sestav a jejich výměny jde u oxygenerátoru o sekundy. Jemu jsme měnili sestavu sedmkrát, to je výjimečné,“ řekl primář třineckého oddělení ARO Roman Hanák. Na světě přežije dle něj jen půlka takto léčených lidí.