Rok s covidem ukázal: K řízení země stačí 100 poslanců

Česko kvůli covidu přes rok žije v omezeních, která se dotýkají každého z nás. Výjimkou není ani dvě stě poslanců. Do práce jich totiž kvůli opatření chodí většinou jen půlka. Přesto Sněmovna funguje. Ukázala pandemie, že by země mohla mít menší zákonodárný sbor?
„Otázka snížení počtu českých poslanců lze otevřít, ale bude těžko prosaditelná,“ zadumal se po dotazu Aha! politolog Jan Kubáček s tím, že se v dolní komoře Parlamentu pro to bude hledat podpora jenom těžko. „Kromě prestiže je pro strany či hnutí výhodné zachování dvou set poslanců, protože podle jejich zastoupení dostávají finanční příspěvky od státu. Čím více poslanců, tím více peněz. Nevěřím, že by si kapři rozpustili vlastní rybník,” tvrdí Kubáček.
Ušetřené peníze?
Kdo by mohl být ze snížení počtu zákonodárců nadšen, je český daňový poplatník. Jen letos spolyká provoz Sněmovny kolem 1,5 miliardy korun. „Pro řadu voličů by bylo atraktivní, kdyby někdo argumentoval, že se tím uspoří peníze,” řekl Aha! Kubáček. Jedním dechem ale dodává, že to není jisté. Mohlo by dojít například k navýšení počtu pracovníků Sněmovny.
Výhoda pro malé
Nižší počet členů komory by pak byl podle politologa výhodný jenom pro někoho. „Nižší počet poslanců bude vyhovovat hlavně menším stranám, protože by se tím oslabily ty tradiční a velké, které na tom v rámci svých volebních výsledků vydělávají. Potřebují totiž více veřejných funkcí, jelikož mají početnou členskou základnu, takže pro ně by to bylo nevýhodné,” potvrzuje Aha! Jakub Lysek z katedry politologie Palackého univerzity v Olomouci.
Musela by se změnit
Ústava Kromě toho, že by se na snížení počtu zákonodárců museli shodnout sněmovní strany, tak by se také musela upravit ústava. „Pokud by na tom byla shoda napříč stranami, tak by se jednalo o technikálii, která by se napsala za hodinu. Kromě ústavy by se také musel změnit zákon o volbách do Parlamentu a zákon o jednacím řadu Poslanecké sněmovny,” prozradil Aha! ústavní právník Jan Kudrna. Zároveň dodal, že by celý legislativní proces byl hotov za pět měsíců. Podle něho by to ale pozitiva nepřineslo „Poslanci by se vzdálili svým voličům. A otevřela by s tím třeba také otázka snížení počtu senátorů, aby nedocházelo k disproporci,” dodal Kudrna.
Celý článek naleznete v tištěné podobě deníku Aha! (12. 5. 2021)