»Narkomani« sociálních sítí: Jsou připojeni k internetu víc, než je zdrávo

Závislost na alkoholu, cigaretách či opojných látkách jsou s lidstvem spojeny od nepaměti. S nástupem moderních technologií vznikají i závislosti zcela nové. Ta na sociálních sítích se odborně nazývá netolismus. Jak se nejčastěji projevuje, kdo patří k nejohroženějším skupinám a jak této nebezpečné závislosti předcházet?
Covidová opatření, home office i online výuka zapříčinily, že doba strávená na internetu vzrostla až o 50 %. Ať už brouzdáme po Instagramu, hledáme partnera na Tinderu nebo sledujeme příspěvky přátel na Facebooku, měli bychom mít na paměti, že se z nevinné zábavy může stát závislost.
Co je to netolismus?
Netolismus je chorobná závislost na využívání digitálních technologií, kdy je potřeba připojení k internetu silnější než cokoliv jiného. Jedná se o jeho stránky, jako jsou nejrůznější typy sociálních sítí, komunikační platformy, hazardní i on-line hry či nadměrné sledování videí různého charakteru. O netolismu se bavíme v případě, kdy světu technologií naprosto podlehneme na úkor našich osobních životů.
Nejohroženější jsou děti a mladiství
Podle dostupných statistických dat trpí netolismem zhruba 3,4 % Čechů, zatímco dalších 3,7 % balancuje na hranici závislosti. Překvapivé může být i zjištění, že mezi nejohroženější skupinu patří právě děti a mladiství mezi dvanáctým a patnáctým rokem života, jejichž podíl dosahuje téměř jedné čtvrtiny závislých na internetu.
Celý článek naleznete v itštěné podobě Nedělního Aha! (24. 1. 2021)