Petr vdechuje starému železu život: Ze šrotu svařuje děsuplné sochy!

Pro strach uděláno by měl mít každý, kdo vstoupí do dílny umělce Petra Vaňka (32) v Nemojově na Trutnovsku. Zručný muž totiž již 10 let recykluje kovový šrot na fascinující, ale hrůzostrašné sochy. A právě tu dokončuje jednoho mimořádně děsivého tvora.
Petr Vaněk nashromáždil staré motorové součástky a další železný odpad a svařuje z nich postavu, k jejíž tvorbě se inspiroval starodávným keltským bohem lesa Cernunnem s korunovaným parožím. „Tato postava je známá mnoha kulturám napříč světem. U nás je to například duch hor Rýbrcoul a podobnou postavu znali i severoameričtí indiáni,“ přiblížil umělec. Přes dva metry vysokou sochu začal tvořit před pěti měsíci a do několika dní by ji rád dokončil. „Jsou na ní ojnice, věnce ze setrvačníků a další motorový šrot. Hlavu tvoří lebka z daňka skvrnitého, trofej, která zůstala doma jako dědictví po dědu nimrodovi. Tu jsem potáhl skeletem z ozubených věnců,“ popsal. „Snažil jsem se, aby budil hrůzu. Já bych ho tedy někde ve tmě potkal nerad,“ doplnil s úsměvem.
SVAŘIL ŠATNÍ STĚNU I LAMPU
Zaměřuje se na figurativní tvorbu a v poslední době na svařování démonicky působících soch. Vyrobil například psí obludnou smečku nebo zubní víly. V minulosti ale vytvořil i věci s praktickým využitím jako křesla, šatní stěnu, lampy, a dokonce celý bar, na němž tělo pivního výčepu tvoří staré sbíječky.
ZBĚHL OD DŘEVORUBECTVÍ
Sochař-recyklátor Petr, původním b c zběhl k vý- vzděláním dřevorubec, zběhl k vý tvarným oborům na Střední uměleckoprůmyslové škole v Turnově. O sochu, na niž padlo asi 350 kilo kovu, se mu už teď hlásí zájemci.