Nejmladší synagogu vylepšili za 40 milionů!

Úspěšné židovské osobnosti z architektury, literatury, průmyslu i dalších oblastí, život Židů v Česku, komunistická totalita... Tomu všemu se věnuje expozice v pražské Španělské synagoze. Kvůli koronaviru bude nyní k vidění jen dva dny.
Přizpůsobit výstavní plochy nejmladší synagogy pražského Židovského města trvalo 18 měsíců. Kromě stavebních úprav a bezbariérového vstupu do všech pater dostala novou tvář i expozice věnovaná Židům v českých zemích 19. a 20. století. Antisemitismus za komunistů „Cena za modernizaci i s expozicí se vyšplhala k částce 40 milionů. Téma je stejné, ale koncepce se změnila. Více pozornosti je věnováno antisemitismu za minulého režimu,“ řekl Aha! Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze, které synagogu spravuje. Ukážou nové exponáty „Přibyly audiovizuální prvky a interaktivní databáze. Částečně byly obměněny i exponáty. Přibyly například nesmírně zajímavé filmy o životě židovských komunit v meziválečném období nebo snímky synagog 19. století. Artefaktů je dohromady několik set, “ dodal Pavlát.
Obraz Slánského i kufr, kterým se pašovalo!
Část expozice věnující se dějinám českých Židů v poválečných letech obsahuje i kuriózní artefakty. „Kuriozitou je rozmalovaný portrét někdejšího generálního tajemníka komunistické strany Rudolfa Slánského, který byl popraven ve vykonstruovaném procesu a dílo už nikdy nebylo dokončeno. Výstava obsahuje také kufr s tajnou schránkou, kterým se v 50. letech pašovaly dokumenty z židovského prostřední na Západ,“ vysvětlil Leo Pavlát.
Inspiraci dodali Mauři
Nejmladší a nejzdobnější ze synagog pražského Židovského města byla postavena roku 1868 na místě pravděpodobně nejstarší modlitebny z 12. století. Španělská se jí začalo říkat díky výzdobě inspirované architekturou středověkých Maurů a zejména jejich monumentálním palácem Alhambrou ve španělské Granadě.