Sběratel má přes 5,5 tisíce druhů kaktusů

Skleníky napěchované kaktusy, sukulenty i jinými exotickými rostlinami. Tak to vypadá u domu nadšeného sběratele a milovníka přírody Otakara Potyky (54) z Orlové-Lutyně.
Ke kaktusům jej přivedl tatínek. „Začínali jsme v malém skleníčku, pak jsme přistavěli větší nad garáží a sbírka se nám pořád rozrůstala. Začali k nám jezdit kolegové kaktusáři, chodili známí,“ vzpomíná Otakar Potyka.
Botanická zahrada
Nyní už má na pozemku skleníků několik. A ve všech jsou květináče plné rostlin všemožných barev, tvarů i velikostí z rozličných krajin. „Byly vždy mým velkým koníčkem, ještě když jsem býval profesionálním hasičem,“ líčí. Když služby kvůli zdravotnímu stavu nechal, chtěl se takříkajíc zařídit pro sebe. Pěstovat, množit, pečovat o rostliny, provázet svými skleníky exkurze... A i prodávat, aby měl na provoz soukromé botanické zahrady. „Zřídím zoopark a hřiště pro děti, aby tu měly ještě více zábavy. Pro školní exkurze popíšu exponáty, přidám i veškeré zajímavosti,“ plánuje nadšeně. Kaktusům se věnuje každý den celý rok. Jak sám říká, bez lásky k nim a k přírodě by to dělat nešlo.
Vždy nějaký kvete
Podle Otakara Potyky kvetou některé kaktusy jen jednou ročně, další ale třeba i třikrát za rok. Také kvetou v různých ročních obdobích, takže při jeho rozsáhlé sbírce je vždy nějaký v rozpuku.
Skleníky po celé zahradě
Sbírka Otakara Potyky, kterou zakládal jeho otec Emil už před 60 lety, čítá přes 5,5 tisíce druhů rostlin na ploše 650 m². „Většinu jsme si vypěstovali sami ze semen od českých kaktusářů, renomovaných zahraničních firem i z původních nalezišť,“ řekl Potyka, jehož botanická zahrada nabízí jako bonus prodej kaktusů coby suvenýrů za příznivé ceny.
Hodina a čtvrt
Máte-li zájem prohlédnout si obdivuhodnou sbírku pana Potyky, je nejlepší se s ním předem dohodnout. Skleníky má v ulici 17. listopadu 1382 v Orlové-Lutyni, vstupné je spíše symbolické: dospělí 50 korun a děti 20 korun. Školní výpravy a handicapovaní mají slevu 25 %.
Co všechno má ve sklenících
* Kaktusy: Sclerocactusy, Turbinicarpusy, Uebelmannie, Ariocarpusy, Lophophory, Gymnocalycia a další. * Sukulenty: Pachypodia, Euforbie, Ficusy, Adenie, Cycasy a další.