Rádce Aha! Jak ve zdraví přežít plavbu na lodi!

Na vodu se většinou balíme co možná nejúsporněji. Aby ne, když stačí zabalit stan, a do barelu se už skoro nic nevejde. Na tyhle věci se ale vyplatí vyhradit si trochu toho místa.
Helma a vesta
Řada lidí nad nimi jen máchne rukou nebo si vestu z půjčovny vezme jako podsedák na tvrdou lavici v lodi. Správně upevněná vesta a helma přitom dokážou ve většině případů při převrhnutí zachránit život. Především u dětí zkontrolujte, zda má vesta utažené popruhy a helma na hlavě nekloktá.
Záchranná házečka
Speciální plovoucí pytlík s lanem zvaný házečka by měl být v každé lodi. V nouzi vám pomůže tzv. pejsek, poloplná plastová lahev s nápojem, kterou si vodáci chladí za lodí v řece. V takovém případě ale myslete na to, že provázek k ní musí být dostatečně dlouhý a zároveň pevný, aby se při záchraně tonoucího nepřetrhl. A lahev také nesmí být nikdy úplně prázdná, aby s ní šlo házet.
Speciální boty
Do lodi si nezapomeňte vhodnou obuv. Naboso, nebo v obyčejných pantoflích byste si mohli při došlápnutí na kamenité dno přivodit úraz. Hodí se speciální neoprenové boty, boty do vody nebo nenasákavé sandály s pevnou špičkou i patou a hrubším vzorkem na podrážce.
Krém a čepice
Na širších řekách stín téměř nenajdete, a proto není dobré zapomenout na opalovací krém a čepici s kšiltem. Přestože jste doslova na dosah vody, hrozí nebezpečný úpal a spáleniny od slunce. Důležité je dodržovat i pitný režim.
Chytré hodinky
Bojíte se, že vám peněženka či mobil spadnou do vody? Stává se to běžně. Naštěstí je tu celá řada chytrých hodinek, které jsou vodotěsné a s nimiž můžete i bezkontaktně platit. A to v celé řadě kempů a vodáckých restaurací dnes už lze. V hotovosti tak můžete mít jen určitou částku a nemusíte riskovat, že vám peněženka uplave po proudu.
Pozor na jezy
V Česku je na 150 nebezpečných jezů a propustí. Jsou označeny výstražnými cedulemi a pokyny, jak se na nich chovat. A každý rok i jejich vinou vyhasne na vodě několik životů. Před každým splutím jezu proto zastavte a prohlédněte si ho. A když se vám nezdá, raději loď přeneste.
Raději se pojistěte
Řada pojišťoven umožňuje pojistku i na výlet po Česku. Určitě se hodí mít pojištěný úraz, mezi které patří i tonutí, ztrátu zavazadla nebo třeba krádež. A také odpovědnost. „Vzhledem ke stoupajícím částkám různých druhů odškodnění, zejména u škody na zdraví osob, je zapotřebí volit vyšší pojistné částky, minimálně tři až pět milionů korun,“ říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa.