Obří klíšťata z Afriky: Nový postrach z českých luk a lesů!

Vědci bijí na poplach. V Česku se šíří nové druhy klíšťat. Jako by nestačila ta »naše« přenášející encefalitidu a lymskou boreliózu. Jejich řady rozšířily exotické druhy Evropy a Afriky. Odborníci žádají o pomoc veřejnost.
Stovky nálezů pijáka lužního původně z jižní Evropy i klíštěte rodu Hyalomma, pocházejícího ze subsaharské Afriky, zaznamenali vědci na území Česka. „Sledování výskytu pijáků z posledních let dokazuje, že jsme svědky expanze tohoto klíštěte a související rostoucí hrozby akutního onemocnění psů – psí babeziózy,“ potvrdila Aha! Kristýna Hrazdilová, která se diagnostikou babeziózy zvířat v Česku zabývá.
Je třeba jednat
Klíšťata patří k nejvýznamnějším přenašečům infekčních onemocnění vyskytujících se mezi lidmi i zvířaty. Hrozba nových druhů, a s tím spojené šíření nemocí, donutila vědce jednat. Rozhodli se podrobně zmapovat jejich výskyt a požádat při tom o pomoc širokou veřejnost. Zejména pejskaři by podle nich mohli přispět důležitými poznatky.
Cenné informace
„Pomohou tím upřesnit riziko výskytu významných infekčních onemocnění v jednotlivých regionech. Díky informacím od majitelů koní například víme, že se klíšťata rodu Hyalomma vyskytují koncem léta v teplých oblastech Čech i Moravy. Jsou na první pohled poznat. Nasátá samice měří až 2,5 cm,“ řekl David Modrý z Parazitologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích.
Obří Hyalomma
Exotická klíšťata rodu Hyalomma přenáší řadu významných infekčních nemocí lidí i zvířat, včetně krymsko-konžské hemoragické horečky. Podle vědců je riziko zavlečení těchto infekcí do ČR zatím minimální. Je to díky tomu, že dospělci nesají obvykle krev na člověku, ale na velkých kopytnících. Tento druh se do Česka dostal na stěhovaných ptácích.
Piják lužní
Piják lužní je větší než běžné klíště. Měří „nenapitý“ kolem 5 mm a má pestrý štítek. Po nacucání je štítek téměř nepatrný. Největší aktivitu vyvíjí na jaře a na podzim. Daří se mu na prosluněných trávnících, v lučních porostech podél řek a v travnatých pásem kolem silnic. Vsouvislosti s pijákem lužním upozornili chovatelé koní vědce na výskyt piroplazmózy koní, která se v ČR objevila nově.
Najdi klíště
Do pomoci zmapovat výskyt se může zapojit každý. Měl by ale umět rozeznat »české« klíště od exotického. Může ho vyfotit, připojit informace o místě nálezu a prostřednictvím pošty, e-mailu či facebooku předat vědcům. Další možností je pijáka zabalit, případně přilepit průhlednou lepicí páskou na papír, a poslat na adresu Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. Více na www.najdipijaka.cz.