Koronavirus: Komu hrozí vyhazov? Nejohroženější profese... a kdo může být v klidu?
Ztráta práce, snižování mezd nebo úvazků i v dubnu nejvíce ohrožovaly pracovníky v pohostinství, ubytovacích službách nebo obchodu. Nezaměstnanost se meziročně zvýšila na 2,3 procenta, počet pracujících naopak o půl procenta snížil. Podle expertů v dalších měsících obě čísla hrozivě povyrostou. Aha! ví, které profese mohou zůstat celkem v klidu.
profese mohou zůstat celkem v klidu. Míra nezaměstnanosti v dubnu se meziročně zvýšila o 0,2 procenta na 2,3 procenta. Bez práce bylo podle Českého statistického úřadu více žen (2,6 %) než mužů (2 %). Což není zas tak špatné s ohledem na to, že se na dva měsíce z velké části v Česku zastavil ekonomický život. „Z dosavadního vývoje je zřejmé, že opatření na podporu zaměstnanosti fungují a zatím nedochází k explozivnímu nárůstu počtu nezaměstnaných,“ komentuje situaci Štěpán Křeček z BH Securities. Jenže Křeček i další experti upozorňují na to, že bude hůř. Mnohem hůř.
NEJHORŠÍ KRIZE NA OBZORU?
„Míra nezaměstnanosti výrazněji teprve poroste, v létě dosáhne hodnoty šesti procent, do konce roku může vystoupat už k úrovni osmi procent,“ upozorňuje šéfekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Skomírat dál také bude česká ekonomika, která se v uplynulém měsíci meziročně propadla o dvě procenta. Už teď prý jde o největší pokles za posledních 10 let. Kovanda očekává, že do konce roku se hrubý domácí produkt (HDP) propadne až o 9 procent. „Stát se masivně zadlužuje a řada podniků balancuje na hraně bankrotu. Pandemie koronaviru pravděpodobně vyvolá největší ekonomickou krizi v novodobých dějinách České republiky,“ varuje Křeček.
KDE JSOU KRIZÍ OHROŽENA MÍSTA...
STROJÍRENSKÉ FIRMY:
Omezení poptávky v zahraničí, hlavně v Německu, způsobilo, že české firmy omezily investice a nákupy nových strojů či aut. Se zhoršující se ekonomickou situací hrozí další propouštění.
AUTOMOBILOVÝ PRŮMYSL:
Prodej nových aut v Evropě se v dubnu propadl o 76 procent. V Česku platí autoprůmysl za tahouna ekonomiky. Pokud ta ale výrazně poklesne, jeho zaměstnanci jsou ztrátou práce bezprostředně ohroženi. HOTELIÉŘI: Ani přes rozvolňující se opatření a očekávaný příjezd turistů z ciziny během léta nemusí mnohé firmy působící v tomto odvětví výpadek příjmů přežít.
POHOSTINSTVÍ:
Uzavření hospod a restaurací na dva měsíce pracovníky této branže výrazně zasáhlo. Ukazuje se, že i po znovuotevření jsou provozovny poloprázdné a kvůli snižujícím se příjmům Češi raději útraty v hospodách omezují.
ZAMĚSTNANCI AEROLINEK:
Některé společnosti už musely vyhlásit bankrot či propouštět, čeští letečtí dopravci zatím svým zaměstnancům »jen« osekali příjmy. Ani v letectví se neočekává, že by se situace během letoška vrátila do normálu.
...A KDE MOHOU ZŮSTAT V KLIDU
STAVAŘI: Stavebnictví vykázalo odolnost vůči koronavirovým opatřením, rostlo meziročně i čtvrtletně.
ÚŘEDNÍCI: Stát či samosprávy nebudou chtít počty lidí na úřadech práce zvyšovat, spíše úředníkům zmrazí platy.
IT ODBORNÍCI: Mohou běžně působit z domova, během krize se ukázalo, že jejich pracovní místa ani výdělky nebyly dotčeny.
UČITELÉ: Ani v případě další koronakrize se nepočítá s tím, že by se školy zavíraly plošně po celé zemi.
LÉKAŘI: Stejně jako u učitelů jde o nenahraditelné profese. Navíc podobně jako ve vzdělávání jde o segment, v němž má rozhodující slovo stát, nikoli soukromý sektor.
PRACOVNÍCI E-SHOPŮ: Při zavřených kamenných obchodech měli žně internetoví prodejci, rostly také různé platformy pro doručování potravin.
COVID-19 AKTUÁLNĚ
ČESKO: 9334 NAKAŽENÝCH, 323 MRTVÝCH A 6681 VYLÉČENÝCH
V době včerejší uzávěrky Aha! bylo v České republice 9334 lidí, u kterých byla zjištěna nákaza koronavirem. V souvislosti s nemocí Covid-19 jich 323 zemřelo. Celkem 6681 osob se uzdravilo, tudíž bylo 2330 lidí aktuálně nemocných.
DALŠÍ TESTY NA DARKOVĚ
Na Dole Darkov v Karviné začalo druhé plošné testování zaměstnanců na koronavirus. Má ověřit, jestli se nemoc Covid-19 později neprojevila u pracovníků, kterým vyšly první testy negativně. Aktuálně je pozitivních 242 pracovníků dolu a 120 jejich rodinných příslušníků.
17,7 MILIARDY PRO ŽIVNOSTNÍKY
Finanční správa do včerejška přijala 792 333 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ). Celkem vyřídila přes 790 tisíc žádostí a vyplatila 17,7 miliardy korun. Vyplácení příspěvku prodloužilo ministerstvo financí do 8. června. Na druhé období ovšem musí lidé, kteří již podporu čerpali, podat žádost znovu.
Zbytek článku a aktualit najdete v tištěné verzi Aha! 3.6.2020