Zvířata se v zavřené zoo činila: Mravenečníci i sobi mají mladé!

V posledních měsících nezaháleli mravenečníci čtyřprstí a sobi v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Klidu bez návštěvníků využili k přivádění mláďat na svět.
Olomoucká zoo je jediná v Česku a na Slovensku, které se daří rozmnožovat mravenečníky čtyřprsté. Sameček Teri, jehož mamkou je Morgana, je tam už třináctým mládětem. „Teri dostal jméno na památku naší úplně první samice Tary, která už je v mravenečničím nebi,“ prozradila mluvčí zoo Iveta Gronská. U sobů polárních přišlo na svět hned šest mláďat. Přestože jsou každé jiné barvy, všechna mají společného otce. Šest mladých naráz v jednom stádu v zajetí je přitom velká rarita. „Sobi jsou chovatelsky dosti náročná zvířata, a tak jsme rádi, že se jim v naší zoo daří,“ uvedla zooložka Libuše Veselá s tím, že za posledních 25 let se u nich narodilo už 94 malých sobů.
Zvuky jako vrána
Mravenečník čtyřprstý je menší příbuzný obecně známějších mravenečníků velkých. Měří 90 až 130 centimetrů. Ocas má stejně dlouhý jako tělo a hlavu méně protaženou než jeho velcí příbuzní. Skvěle šplhá a aktivní je především v noci, kdy vylupuje hnízda divokých včel a s oblibou konzumuje včelí plod, med i vosk. Mláďata vydávají zvuky připomínající »štěkání« mladé vrány.
Úspěch chovu je v granulích
Sobi žijí za severním polárním kruhem, kde teploty dosahují až –50 °C. Jsou oblíbenou kořistí vlků. Mají široká kopýtka umožňující chůzi na ledu, sněhu i v bahnu. Sobí kožešina chránící před mrazy je hustá natolik, že se její jednotlivé chlupy ani nedají od sebe oddělit, aby bylo vidět kůži. V Olomouci jsou krmeni granulemi pro dostihové koně v největší zátěži, zřejmě proto se jim tu tak daří.