Naděje pro nemocného Ondřeje: Leukemii porazí lék z vlastních krvinek

Ondřej poprvé onemocněl leukemií ve třech letech, kdy proběhla první chemoterapie. V šesti letech se opět jeho nemoc vrátila. Musel proto podstoupit jak další chemoterapii, tak i ozařování. V současné době se opět léčí kvůli dalšímu návratu onemocnění. Tentokrát má ale Ondra velkou naději na uzdravení...
Jako první dítě v Česku dostává unikátní geneticky upravený lék z jeho vlastních bílých krvinek. Ty po biotechnologickém zpracování dokážou rozpoznat nádorové buňky a následně je ničit.
Pro 5 dětí ročně
Očekává se, že pro léčbu za použití vlastních geneticky upravených buněk krve bude vhodných až pět dětí ročně. „Tento nový druh léčby se podává u pacientů s akutní lymfoblastickou leukemií, a to v případě, že se nemoc opakovaně vrací, anebo pokud pacient znovu onemocní, i když už transplantaci kostní dřeně absolvoval,“ objasňuje prof. MUDr. Jan Starý, přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol.
Přípravná fáze
Nejdříve se muselo Ondrovi odebrat potřebné množství určitého typu bílých krvinek, konkrétně T- -lymfocytů. Odběr na speciálním přístroji se uskutečnil v Oddělení krevní banky FN Motol a trval 4 hodiny. Buňky se krátce po odebrání zmrazily v tekutém dusíku při teplotě –180 °C, aby se zachovala jejich životaschopnost. Po několika dnech byly zamražené odeslány do USA, kde byl vyroben lék.
Jak funguje imunoterapie
„T-lymfocyty jsou zásadní buňky imunitního systému a jsou zodpovědné za speciální procesy včetně protinádorové imunity. Metodami genetického inženýrství se upraví tak, aby na povrchu nesly receptor, díky kterému rozpoznají leukemické buňky a dokážou je zničit. Využívá se schopností imunitního systému pacienta, a proto se tento typ léčby označuje jako imunoterapie,“ vysvětluje MUDr. Lucie Šrámková, ošetřující lékařka malého pacienta.
Náročná příprava i podání léčby
Pacient musí před vlastním podáním podstoupit chemoterapii, aby se snížil počet lymfocytů a bylo místo pro ty, které dostane. Odpověď organismu může být dramatická s vysokými horečkami, zhoršeným dýcháním, neurologickými projevy atd. To, že léčba zabrala, je vidět, když se dostaví nějaká mírná reakce na podání (např. zvýšená teplota). Z dlouhodobého hlediska terapie funguje, pokud už se onemocnění nikdy nevrátí a pacient je vyléčen. V to doufá malý pacient i jeho rodina a lékaři. Ondřej byl propuštěn do domácí péče po dvou týdnech ve velmi dobrém stavu. Tak držíme palce!