Rádce Aha! Pitím vody proti bolestem hlavy! Mýtus, či pravda?

Bez vody není života. Nejspíš i proto o vodě a pitném režimu koluje tolik mýtů. Opravdu se jí má denně vypít několik litrů? A je potřeba se víc bát vody z vodovodu, nebo z PET lahví?
1. Voda s citronem nakopne metabolismus
Pravda!
Dát si nalačno vlažnou vodu s citronem je zdravé. Důvod? Ranní návštěva toalety vás zbaví nejen řady toxinů, ale také tekutin. Voda s citronem tělo »zavodní« a doplní antioxidanty v podobě vitaminu C. Přátelštější teplota ušetří žaludek šoku a snáze nastartuje trávení.
2. Během jídla se pít nemá
Mýtus!
„Příjem tekutin před jídlem i během něj pomáhá tvorbě slin, tedy prvotnímu zpracování potravy. Dostatek tekutin stravu ředí i v žaludku, tedy usnadňuje její finální trávení nebo následný pohyb natrávené stravy ve střevech,“ říká výživová specialistka, MUDr. Václava Kunová.
3. Voda z PET lahví je zdravotně závadná
Mýtus!
Pokud ji skladujete na místě bez přímých slunečních paprsků, je vše v pořádku. K množení bakterií dochází po otevření lahve, především pokud pijete rovnou z ní. Problém by nastal jen v případě, kdy byste láhev s vodou nechali několik hodin na slunci.
4. Kohoutková voda pokryje celý pitný režim
Mýtus i pravda!
Kohoutková voda může s klidem tvořit základ pitného režimu. Pokud ale v jídle šidíte příjem minerálních látek, můžete ji kombinovat s pramenitými nebo minerálními vodami. „Míchat si můžete také domácí limonády (ideálně bez přidaného cukru!), pít teplé i studené (neslazené) čaje nebo ředit vodou 100% ovocné šťávy,“ doplňuje Kunová.
5. Pití vody zabrání bolestem hlavy
Mýtus i pravda!
Bolesti hlavy můžou mít celou řadu příčin (např. přetížení krční páteře při práci u PC). Nedostatek tekutin ale bývá tou nejčastější. Už menší dehydratace ovlivňuje negativně náladu, soustředění a zvyšuje pravděpodobnost vzniku bolestí hlavy.
6. K tekutinám se můžeme i projíst
Pravda!
Nejen voda dodá tělu tekutiny. Perfektním zdrojem jsou například mléčné produkty (mléko, kefíry, jogurty) nebo polévky. „Využít pro doplnění pitného režimu můžete samozřejmě mnoho druhů ovoce a zeleniny. Některé z nich jsou více než z 90 % tvořené vodou,“ podotýká výživová specialistka.
7. Pít se musí aspoň dva litry denně
Mýtus!
Nastavení pitného režimu je individuální, jiné množství tekutin potřebují muži a ženy, děti a senioři nebo sportovci. Záleží i na ročním období, jídelníčku, věku nebo váze. „Platí, že na 1 kg váhy bychom měli přijímat asi 35 ml (v létě až 45) tekutin denně,“ říká MUDr. Kunová.