Venuše od Jana Klečky: Takhle Jitřenku neznáte!

Oku neviditelné, fotoaparátu však neunikne! Snímek Venuše 2020, který pořídil Jan Klečka, získal ocenění České astronomické společnosti za duben.
Fotografie zachycuje druhou planetu naší sluneční soustavy od 18. března do 11. dubna. Venuši jakožto Jitřenku spatříme těsně po východu Slunce i pouhým okem, ale pro detailní pohled potřebujeme pořádnou teleskopickou optiku. „Díky autorovi jsme se tak podívali téměř až na hranici viditelného, hlouběji vidí jen radar a kosmičtí roboti,“ říká astronom a porotce Marcel Bělík. Planeta pojmenovaná po římské bohyni lásky a krásy má ve skutečnosti mléčnou barvu. „Snímek je proto vyveden v nepravých barvách za použití speciálních filtrů,“ vysvětluje Jan Klečka. Díky tomu můžeme vidět kromě měnící se velikosti, dané vzdáleností od naší planety, také neustálé změny oblaků.
Horka i pršící síra
Na Venuši příliš pohostinné počasí nepanuje. Teploty na povrchu se pohybují okolo 500 stupňů. Panuje tam téměř absolutní bezvětří, které občas naruší déšť kyseliny sírové. Planeta se navíc okolo své osy otáčí opačně než například Země, a Slunce tam proto vychází na západě.
Planeta v číslech
doba oběhu: 225 dní
délka dne: 116 dní 18 hod.
povrch: 460 200 000 km²
poloměr: 6051,8 km