Boj s koronavirem: Nejnakaženější místo v Česku. Jak se tam teď žije?
Je to koronavirem nejzamořenejší region v Česku, v přepočtu na 100 tisíc obyvatel má čtyřikrát více nakažených lidí než Praha! Nemoc Covid -19 na Domažlicku prakticky ochromila život.
Z centra Chodska Domažlic je město duchů. Vylidněné ulice. Mrtvo. A stejné je to i na ostatních místech v regionu. „Mnozí se bojí nemoci tak, že vůbec nechodí ven. Další jsou hodně opatrní, jdou do práce a zpět, vycházejí jen na nákupy. A to je pak paradoxně v hypermarketech hlava na hlavě,“ popsal Josef Nejdl z Domažlic.
Je jedním z mnoha, komu do chodu rodiny zasáhla epidemie. „Po návratu z Francie na začátku března jsem musel být 14 dní v karanténě. Abych neohrozil manželku, která je lékařka a stýká se s pacienty, izoloval jsem se v domě rodičů v Mrákově,“ řekl Nejdl. Jenže když s karanténou skončil a byl v pořádku, »spadla« do ní jeho žena. „Pracuje jako gynekoložka. Přišlo se na to, že byla ve styku s nakaženou pacientkou. Testy byly naštěstí negativní.“
Stejně jako mnozí i on těžce snáší uzavření hranic s Německem. Miluje cyklistiku a na oblíbené stezky, které se vinou po obou stranách hranic, teď nemůže. A jako mnohým mu schází i nákupy v blízkém Německu. „Na každé pěšině či polní cestě teď stojí auto se dvěma policisty. A tak tady začal kvést výměnný obchod. Kamióňáci a pendleři vozí Němcům cigarety a Čechům drogerii a nákupy. Zboží si také předávají mezi sebou Češi a Němci přímo na hranicích,“ přiblížil Nejdl.
Proč právě tady?
Na Domažlicku se sešlo několik faktorů. Těmi hlavními jsou velké množství pendleři a lidové slavnosti. „Byl masopust, chodský bál v Domažlicích, k tomu pivní slavnosti v Německu. Účastnili se lidé z obou stran hranice,“ uvedl šéf krajské hygieny Michal Bartoš a zmínil i pendlery?„Ti už teď nejsou dominantním zdrojem nákazy. Vir se přenáší hlavně v rodinách. Jeden nakažený roznese nemoc na celé příbuzenstvo. Stýkají se, jsou neukáznění, a myslí si, že se jim nic stát nemůže.“
511 na 100 tisíc
Nakažených je na Domažlicku 317, což v přepoštu vychází 511 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Třikrát lidnatější Plzeň má 65 nakažených, tedy 33 lidí na 100 tisíc obyvatel. Praha, kde je nejvíce nakažených v celém Česku a 1635 nemocných, má jen 124 Covid-19 pozitivních na 100 tisíc obyvatel.
Klid před bouří?
Ještě před týdnem rostl počet nemocných na Domažlicku denně o dvě desítky. Od neděle do úterý přibyli jen dva lidé s Covid-19. „Nechci to zakřiknout, ale za středu zatím nepřibyl nikdo. Nemohu říci, že jsme vyhráli, ale minimálně se nám podařilo epidemii aspoň zpomalit. Ale obávám se, že až vláda zruší nouzový stav a uvolní opatření, tak se to opět rozjede,“ řekl Bartoš.
Pečlivě dezinfikují
Denně místní dobrovolní hasiči vystříkávají dezinfekcí 205 míst s 560 předměty. „Jde třeba o odpadkové koše, autobusové zastávky, lavičky, zábradlí či bankomaty. Ty se hodně podceňují, přitom se jich dotýká velké množství lidí,“ uvedl starosta Zdeněk Novák s tím, že každá dezinfekční akce zabere hasičům zhruba 150 minut.
Česko:
7087 nakažených, 208 mrtvých a 1989 vyléčených
V době uzávěrky Aha! bylo potvrzeno, že v Česku onemocnělo koronavirem 7087 lidí. Nejvíce případů hlásí Praha, Moravskoslezský a Středočeský kraj. V souvislosti s nákazou Covid-19 zemřelo 208 lidí. Vyléčených pacientů je 1989.
Praktici bez testů a ochrany
Povinnost ukončovat nařízenou preventivní karanténu mají od včerejška praktičtí lékaři. Testovat pacienty ale nemohou. V některých krajích chybí rychlotesty i ochranné pomůcky. V některých zařízeních navíc není možné oddělit nakažené od dalších pacientů. Karanténu jsou tedy praktici nuceni ukončovat na zákaldě výtěru nosohltanu, jako se to dělali dosud.
Nakažené najde pes?
Odhalovat lidi s onemocněním Covid-19 by mohli speciálně vycvičení psi. Metodu vyjíjejí čestí kynologové. Projekt nazvaný Dog for Doc zahájili na začátku března a mohl by pomoci zajistit efektivnější testování lidí.
Léčí krevní plazmou
Krevní plazmu s protilátkami proti nákaze Covid-19 podali dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění v Thomayerově nemocnici v Praze. Na výsledek léčby se čeká.
Dodají Remdesivir
Pro nejtěžší případy pacientů s koronavirem bude brzy připraven experimentální lék Remdesivir. Podávat ho budou ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kde medikament dostal zatím pouze nakažený taxikář (53).
Venkovní rentgen
Aby se nepotkávali nakažení lidé s ostatními pacienty, zřídila pražská Ústřední vojenská nemocnice venkovní rentgenové pracoviště s počítačovým tomografem. Přístroj kontroluje stav plic, dokáže tak v těle odhalit koronavirus. Rentgen je umístěn v přepravním kontejneru.
Nákazy se bojí vězni
S obavami z možné nákazy se čeští vězni obrátili na úřad ombudsmana. Řeší mimo jiné zákaz návštěv. „Stěžovatelka v podnětu poukázala na možnost provádět individuální návštěvy, čímž by se minimalizovalo riziko přenosu nákazy během návštěv v plné návštěvní místnosti,“ uvedla zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková.
O 65 % méně cestujících
Za březen pražské letiště odbavilo na 434 719 pasažérů, což je o téměř 65 procent méně než loni. Snížil se i letový provoz, za celý měsíc ubylo 6015 letů. To znamená propad o 47,2 procenta.
RAKOUSKO: OTEVŘOU OBCHOĎÁKY
V Rakousku neroste počet nakažených koronavirem ani o procento za den, a tak může rozvolňovat opatření rychleji než jinde. Od 1. května mají otevřít všechny obchody i nákupní centra a od poloviny května také restaurace. Už minulé úterý směly otevřít i obchody všeho druhu s prodejní plochou do 400 m².
Hlavní zdravotnický statistik Ladislav Dušek: Onemocnět může až 6 milionu Čechů!
Když nevíte, jak velký medvěd je v lese, vezměte si tu největší pušku. Tak hlavní zdravotnický statistik Ladislav Dušek vysvětloval poslancům bezpečnostní opatření proti koronaviru. Z jejich uvolňování má strach, ale zdá se, že jiná možnost není.
„Všechno, co udělám, je blbě,“ posteskl si velmi otevřeně před poslanci na jednání zdravotního výboru Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Nemůžeme podle něj zůstat deset let ve vězení, jenže to, co nastane, až se začne tzv. promořovat obyvatelstvo, jej děsí. „Mám strašný strach z toho, protože my nevíme, co tam venku v přírodě zůstalo jako nálož,” prohlásil. Žádné jednoduché řešení však podle něj neexistuje. Naděje vkládané do rychlého vyvynutí očkování se nenaplnily, žádná zázračná vakcína není na obzoru. A pokud se koronavirus »utrhne ze řetězu«, může být prý skutečně zle. „Na vrcholu bychom se dostali do dnů, kdy bychom měli 150 tisíc pozitivně diagnostikovaných a z toho by bylo 30 tisíc v kategorii nad 60 let. Z nich by bylo 10 tisíc v kategorii zranitelných a z nich by bylo 8 tisíc na umělé plicní ventilaci. Denně. Po dobu jednoho a půl měsíce,” uvedl Dušek, podle něhož by Covidem-19 mohlo onemocnět až šest milionu Čechů.
Lékaři z UK: Takhle to dál nejde, zmírněte karanténu!
K rychlejšímu uvolňování bezpečnostních opatření včera vyzvali vládu lékařští odborníci z Univerzity Karlovy včetně rektora školy Tomáše Zimy, kardiochirurga Jana Pirka nebo psychiatra Cyrila Höschla. Lidé mají podle nich strach chodit k lékařům a do potíží se propadá i ekonomika.