Léčba nádoru ho zbavila i HIV!

Před pár lety to byly dva z největších strašáků, jakými mohl člověk onemocnět. Kuchař Adam Castillejo (40) měl jak rakovinu, tak HIV: a z obou ho uzdravila experimentální léčba.
Virem HIV se nakazil ve 23 letech, roku 2003. To ještě taková diagnóza často znamenala konečnou. Po osmi letech přišla druhá rána: Hodgkinův lymfom ve čtvrté fázi, nádory mízních uzlin rozšířené i dál. „Život se mi už zase nezvratně změnil, už zase rozsudek smrti,“ přesně si pamatuje své pocity. Právě pacienti s HIV jsou na tyto lymfomy náchylnější. Dnes jsou dobře léčitelné, jenže HIV je veliká komplikace, lékaři postupovali neprobádaným územím.
Roku 2014 se Adam sesypal, na čtyři dny zmizel a sám nevěděl kam. Zvažoval eutanazii. Na jaře 2015 mu doktoři říkali, že se nedožije Vánoc. Ale zase našel sílu bojovat – a hlavně toho pravého lékaře. Ian Gabriel je specialista na transplantace kostní dřeně i u HIV pozitivních. Adamovi dal dřeň od dárce s mutací delta 32, jež činí bílé krvinky imunními vůči HIV.
Po transplantaci si prošel ročním peklem: řada dalších operací, infekcí, ztráta váhy a částečně i sluchu... ale postupně se dal zase dohromady. Před rokem lékaři oznámili, že testy HIV nenašly. Riziko, že se zase objeví, je podle nich mizivé. Teď se Adam rozhodl zveřejnit své jméno a jít ve stopách Timothyho Browna (54), jehož týž postup zbavil HIV i leukémie. „Chci být ambasadorem naděje,“ vysvětlil v rozhovoru pro New York Times.
Léčba není pro každého
„Je to vysoce riziková léčba, až poslední možnost u pacientů s HIV a zároveň život ohrožující rakovinou,“ vysvětluje pro BBC profesor Ravindra Gupta z Cambridgeské univerzity, jenž Adama také léčil: „Není vhodná pro většinu HIV pozitivních, u nichž zabírá antiretrovirová terapie.“ Ta virus nevyléčí, ale skoro úplně potlačí, pacienti ani nejsou nakažliví.