Senioři unavení přes den jsou více náchylní na vážné choroby. Šlofík = infarkt!

Siesta, šlofíček, dvacet, narovnat hřbet... Trochu se prospat přes den je příjemné a snad i zdravé. Jenže pokud se bez toho starší člověk neobejde, značí to spíše problém.
Hypersomnie neboli zvýšená spavost je stav, kdy se člověk i po alespoň sedmihodinovém spánku cítí ospalý. Odborníci na spánkový výzkum Stanfordovy univerzity teď ukázali na spojitost ospalosti a vážných nemocí. Vyslechli čtyři tisíce seniorů, a to dvakrát, s odstupem tří let. Hypersomnii v obou případech vykazoval každý čtvrtý. U těch se oproti ostatním 2,5krát častěji vyskytovaly srdeční choroby, 2,3krát cukrovka i vysoký tlak, dvakrát víc z nich onemocnělo rakovinou. Víc marodili i ti, u kterých se zvýšená spavost objevila teprve mezi prvním a druhým pohovorem.
„Výsledky naznačují, že hypersomnie u starších jedinců může být raným příznakem rozvíjející se choroby,“ konstatuje vedoucí studie, profesor Maurice Ohayon. „Senioři, jejich blízcí i praktičtí lékaři by měli pozorněji sledovat jejich spánkový režim.“ Jiná analýza před dvěma lety ukázala, že nekvalitní spánek v noci a ospalost přes den můžou být i prvními znaky Alzheimerovy choroby.