Nebezpeční komáři v Česku: Zavlekli sem cizokrajné nemoci

Západonilská horečka a nově i virus usutu! Epidemiologové varují, že komáři přenášející tropické nemoci se šíří i v Česku, zatím na jižní Moravě. Zatímco o výskytu nakažených »hmyzáků « věděli už dříve na Břeclavsku, loni je lapili i na Hodonínsku a Mikulovsku.
„Už od roku 2013 jsme věděli, že se na Břeclavsku, zejména u lednických jezer, vyskytují komáři nakažení virem WNV-2 (západolnilská horečka, poz. red.). Sledujeme proto, zda se tato nebezpečná nemoc nešíří dál,“ vysvětlil pro Aha! Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice Brno. Výsledky je zaskočily. Vůbec poprvé detekovali výskyt západonilské horečky i na Hodonínsku. „Na Mikulovsku jsme navíc zjistili i virus usutu, který se zde dosud nenacházel. I ten může přinést zdravotní komplikace. Naštěstí ale není tak nebezpečný jak WNV- 2,“ upřesnil Šebesta.
Odborníci mají i dobrou zprávu. V roce 2018 onemocnělo západonilskou horečkou v Česku sedm lidí, z nichž jeden zemřel (pět se nakazilo doma, jeden si nemoc »přivezl « z Rakouska a jeden z Řecka). Loni nákazu diagnostikovali podle předběžných statistik pouze u dvou osob.
Zdrojem jsou močály? Ale kdeže...
Virus přenášený komáry se nešíří jen přes mokřady kolem rybníků a řek a močály, jak se mnozí domnívají. Hodně šíření napomáhají i majitelé bazénů a lidé zachycující dešťovou vodu, kteří nádrže nezakrývají. Líhnou se v nich komáří larvy. „Nádrž je snadné zakrýt, horší je to u bazénů. Vřele proto všem v těchto oblastech doporučujeme, aby napuštěné bazény ošetřili přípravkem Vectobac, který se dá pořídit už i v půlkilovém balení,“ přidal radu Oldřich Šebesta.
Víte, že...
...hygienici loni vyšetřili 8000 samic komárů z Břeclavska a Hodonínska?
Jak jsou nebezpečné?
Západonilská horečka. Smrtelně nebezpečná nemoc, která až u 80 % nakažených proběhne bez příznaků. U dalších se podobá běžné viróze, v těžších případech dochází k poškození nervového systému. Usutu. Jde o ptačí virus z Afriky, který se přenáší komáry i na lidi. Projevuje se vysokou horečkou až 40 °C a napadá také nervový systém.
Jak se chránit?
Jedinou možnou ochranou je používání repelentu. Důležité je sáhnout po správném, měl by obsahovat účinnou látkou DEET (N,N- -dietyl-m-toluamid), picaridin nebo IR 3535 (3-N-butylacetoamino-propionát).