Rádce Aha! Jak prostřít štědrovečerní stůl

Štědrovečerní večeře je výjimečná událost a vyžaduje zvláštní péči. Někde je přísně tradiční, na starém porcelánu a se svátečními příbory, někde prostírání podléhá módě a někde je vánoční stůl pole experimentů. Do které skupiny patříte vy? Hledáte inspiraci? Přizpůsobte styl zařízení bytu i charakteru sváteční oslavy.
Červená se zelenou
Je to tradiční vánoční kombinace, kterou můžete použít i s bílým nádobím. Hodí se k ní přírodní dekorace, vánoční hvězda, nebo snítka jehličí.
Svátky po selsku
I takhle inspirace se snese s lecjakým nádobí, ideální je ale bílé, nebo třeba cibulák. Použijte slaměné ozdoby, oříšky a šišky, jablíčka, stůl ozdobí i vánočka v slaměné ošatce.
Světélka tuží atmosféru
Pokud jsou u vás tradice hodně tuhé, vždycky můžete použít svíčky. Postavte malý svícínek ke každému talíři, nebo do mísy, patřící k servisu, dejte plovoucí svíčky.
Pro modernisty
Vánoce ve zlaté a stříbrné barvě se hodí hlavně do moderního bytu. Na stůl v takovém případě patří skleněné vázy a stříbrné a zlaté ozdoby.
Zlatočervená efektní tradice
Sázka na červenou a zlatou nemůže dopadnout špatně. Vyžaduje ovšem červené nebo zlaté nádobí, nebo příbory. Doplnit je můžete zlatými svícemi.
Přírodní Vánoce
Pokud plánujete Vánoce třeba na horské chatě, vystačíte s přírodninami. Chvoj, šišky, ořechy, slaměné ozdoby a lucerničky, nebo třeba petrolejka. Takové aranžmá bude dobře ladit s interiérem. Jako dekoraci můžete použít i pěkné polínko, ostatně, ve Francii je »Vánoční poleno« symbolem Vánoc.
Fantazii se meze nekladou
Na opravdu sváteční stůl patří látkové ubrousky stočené v kroužcích, do selského nebo horského aranžmá ovšem klidě můžete použít třeba nové utěrky. Pokud nemáte kroužky na ubrousky, ovažte ubrousek stužkou a zastrčte za ni třeba jedlovou snítku. Vyvarujte se ale divokého míchání stylů, blikajících ozdob i asijských doplňků, abyste nesklouzli do kýče.