Unikátní odchov jespáků bojovných v brněnské zoo: Tenhle mrňous dostane límec!
Osm let čekání na odchov jespáků bojovných skončilo loni, kdy v brněnské zoo našli první snůšku. Letos se podařilo velký úspěch zopakovat. Malý jespák se má čile k světu.
„Rozmnožování jespáků v zoologických zahradách je sporadické, protože ptákům je nutné v hnízdní době protahovat délku světelného dne, abychom v nich probudili sexuální aktivitu,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov s tím, že není vůbec jednoduché mláďata odchovat.
„S ohledem na možnou rivalitu mezi hnízdícími samicemi je lepší líhnout vajíčka v inkubátoru a samicím poskytnout podkladky,“ dodal. V roce 2018 se vylíhla dvě mláďata, stejně jako nyní. V obou případech přežil jeden pták. Zatímco loni to byla samička, tentokrát jde o samečka. Návštěvníci zoo mohou tak v expozici vidět celkem šest samců a tři samice.
Jespák bojovný je mezi bahňáky poměrně unikátním druhem. „Je u něj výrazný pohlavní dimorfizmus. Samice jsou výrazně menší a samci mají v době toku barevné límce – a každý je jiný. Ti s tmavými límci jsou dominantní, se světlými límci submisivní a nakonec samci, kteří vůbec nepřepeří do svatebního,“ podotkl Suvorov.
V mokřadech
Jespáci bojovní žijí v krátkotrávných mokřadech a bezlesé tundře v severní Evropě a Asii a zimují v subsaharské Africe a pobřežních oblastech celého jihu Asie. Hnízdění bylo nejjižněji zaznamenáno v sousedním Polsku.
Ohrožení
Jespáci jsou celosvětově vedeni jako málo ohrožený druh, ale jejich populace výrazně klesá. Příkladem může být Norsko, kde je od roku 1990 evidován 90% pokles počtu hnízdících samic.