Mokré plavky? Útok na zdraví! Rady a pomoc...

Léto je časem cestování, sportování, slunění a koupání. Avšak pro řadu žen je toto období spojeno také s nepříjemnými gynekologickými problémy. K tomu přispívá horko, dlouhé sezení v dopravních prostředcích, neprodyšné oblečení a koupání v bazénech nebo stojatých vodách.
„Zejména častější pobyt ve vodě, vlhku a také nošení chladných mokrých plavek či neprodyšného oděvu může být příčinou zánětů zevních rodidel nebo poševních infekcí a plísní, které, pokud nejsou správně léčeny, mohou mít nepříjemné následky,“ vysvětluje gynekolog MUDr. Jiří Chod z Canadian Medical.
KVASINKY MILUJÍ VLHKO A TEPLO
Mezi nejčastější sezonní ženská onemocnění patří kvasinková infekce. V letních měsících, kdy stoupá nejen zevní teplota i teplota v pochvě, se tak mohou kvasinky přemnožit. Jejich zvýšený výskyt se projevuje nepříjemným svěděním, pálením nebo také výtokem. „Doporučuji šetrné osušení po koupání a poté převlečení do suchého oděvu, a to nejlépe vzdušného a bavlněného prádla,“ vypočítává doktor Chod.
Německá mládež bouřlivě oslavila začátek prázdnin: Vzali útokem policejní …
Celý článekCO ZPŮSOBUJE INFEKCE:
● nadměrná konzumace sladkostí
● nevyvážená strava
● používání parfémovaných nevhodných přípravků
● nošení těsného neprodyšného spodního prádla z umělých vláken
● druhy oděvů, ve kterých je možné se zapařit
● delší používání poševních tamponů a vložek
● špatná nebo naopak nadměrná hygiena
● nehygienický pohlavní styk
● přímé zanesení infekce (např. z rybníka)
● hormonální změny (antikoncepce, těhotenství)
● antibiotika
● oslabený imunitní systém
● stres
První pomoc
Při gynekologických obtížích je první pomocí výtěr zevních rodidel či výplach pochvy prostředky s přírodními látkami, extrakty, oleji či sedací koupele z protizánětlivých a protiplísňových rostlin. Velmi pomáhá užití laktobacilů ve vaginální i perorální formě. Vše koupíte v lékárně. Pokud nic nepomůže, obraťte se na svého gynekologa.
Rady gynekologa
● Noste pouze bavlněné spodní prádlo.
● Pokud je to možné, nenoste kalhoty, ve kterých se snadno zapaříte.
● Nenoste při menstruaci těsné oblečení
● Na místě není ani nadměrná hygiena. Omezte používání barvených a parfémovaných intimních vložek nebo toaletních papírů, pěny do koupele, voňavé sprchové gely.
● Nepoužívejte mnoho různých intimních hygienických prostředků ve formě intimních mýdel či deodorantů. To může ženskému tělu paradoxně spíše uškodit.
● Používejte pouze přípravky určené pro intimní hygienu nebo jen vlažnou vodu.Pozor! Při koupání ve vodních nádržích, rybnících a koupalištích se znečištěnou vodou není zárukou použití tamponu jako prevence. Tampon může přenést nečistoty do pochvy!