Když nemáte včelu, zavolejte netopýra. Pomohou Násoskové!

Včelky by se udřely, nebo se dokonce uvnitř ztratily, břichatí čmeláci by to vzdali hned. Jsou květy, které drobný hmyz prostě opylovat nezvládne. A na pomoc přicházejí větší esa, do kterých byste to neřekli. Tak schválně, věděli jste, že pyl z květiny na květinu přenášejí i netopýři? Jsou zásadními opylovači zejména v tropech a subtropech.
Na světě je přes sedm stovek botanických druhů, jejichž květy opylují právě a výhradně netopýři. Samozřejmě jde jen o část ze zhruba 1300 netopýřích druhů, nesmějí to být žádní pořízci, spíš malí a šikovní… Létají pod rouškou noci, zavrtají své nosánky do obrovských květů, srkají nektar a rochní si v pylových zrnkách. Pyl, který uvízne na srsti, pak přenesou dál a zanechají v dalším květu. Dojde tak celkem snadno k opylování.
Jdou za smradem
Zajímavé je, jak je ekosystém a princip téhle symbiózy zařízený. Desítky květů, v hojné míře např. kaktusových, se rozvine v noci, kdy netopýři létají. Vábí je do pachové pasti (nebudete tomu věřit, ale většinou jde o zápach podobný tlení nebo sirným výparům), nastavují se a čekají, až okřídlený borec přiletí. Rozmnožování je tak nastaveno na noc… „Květinám se to vyplatí, potřebují k rozmnožování velké množství pylu a distribuci je schopen zařídit jen netopýr. Hmyz, který létá přes den, je jim k ničemu,“ vysvětluje Merlin Tuttle (77) z Honolulu, ekolog a zoolog, expert přes netopýry. Netopýr je z větší části hmyzožravec, nektaru z květů si užívá spíš jako dobrého drinku po jídle nebo dezertu. Pyl ale roznese po okolí a o to tady jde. „Při opylování se vznášejí ve vzduchu a jsou v tom smyslu podobni kolibříkům, kteří jsou mimochodem také zdatnými opylovači,“ líčí v magazínu National Geographic biolog Nathan Muchhala (42) z amerického St. Louis.
Děsivý výhled meteorologů pro Česko: Tuto předpověď počasí byste nečekali!
Celý článek Jazyk labužníka má 8,5 cm
Takový netopýr musí mít i dlouhý jazyk, aby se dostal dovnitř hlubokých květů. Např. jazyk netopýra druhu glosofága dosahuje zhruba 2/3 celého těla. A nově popsaný druh glosofágy, pěticentimetrová Anoura fistulata má jazyk dlouhý 8,5 cm. Pochopitelně se mu nevejde do malé tlamičky a je srolován v dutině mezi srdcem a plícemi.
Více najdete v tištěném vydání Nedělního AHA!.