Inhalace jako zbraň na rýmu! Jak na to?

Bývala to oblíbená metoda. Hrnec s horkou vodou, ručník nebo deštník, odvar z heřmánku, a rýma byla na ústupu. Teď, v době, kdy nachlazení útočí doslova ze všechn stran, je nejlepší chvíle si na ni rozpomenout.
Inhalace se používala k léčení zánětlivých onemocnění dýchacích cest, zánětů hrtanu, průdušnic a průdušek, pak ji ale vytlačily jiné metody. Teď se ovšem vrací a s inhalátory (přístroji speciálně pro inhalaci) je bezpečnější a účinnější. Aerosolová terapie umožňuje aplikaci přímo na potřebné místo dýchacího ústrojí. Na rozdíl od celkového podávání léků, které ovlivňují celý organismus, umožňuje inhalace léčebný proces přesně zacílit.
Co inhalovat?
Minerálky – používá se zejména vincentka, která uvolňuje zahlenění. Podobné účinky má i bílinská kyselka. Minerální vody lze použít i do inhalátorů.
Éterické oleje – uvolňují nos i průdušky a mají relaxační účinky, nelze je ale většinou použít do inhalátorů. Mohou také dráždit dýchací cesty malých dětí, případně vyvolat alergie.
Bylinky – pomáhají při nachlazení a lze je inhalovat i preventivně. Některé mají uklidňující účinky, takže podporují spánek. Většinu bylinek můžete kombinovat. Postup: Lžíci sušených bylin spařte půl litrem vroucí vody. Tuto směs nelze dávat do inhalátorů.
Funguje i jako prevence
Pravidelné inhalování slouží jako účinná léčba i prevence celé řady respiračních onemocnění. Používání inhalace při prvních příznacích nachlazení může zmírnit průběh onemocnění a tím sníží i riziko nezbytnosti nasazení antibiotik.
Pravidla inhalace
➤ Inhalujte okolo deseti minut.
➤ V případě nemoci inhalaci opakujte alespoň dvakrát až třikrát denně.
➤ Zejména v zimním období můžete inhalovat preventivně jednou denně.
➤ Inhalovat byste neměli hned po jídle. Mohlo by se vám udělat nevolno.
Kdy není inhalace vhodná?
➤ Při vysokých teplotách.
➤ Pokud máte nemocné srdce, konzultujte inhalování s lékařem.