Jak vybírat střední školu?!

Výběr střední školy často znamená profesní směřování pro celý další život, proto je třeba volit pečlivě a s rozmyslem. Víte, jak vybírat a co vlastně současné střední školství nabízí?
„Výběr školy by měl podléhat celé řadě kritérií, jako jsou zájmy dítěte, zaměření školy, geografická dostupnost školy, to, zda je u školy případně zajištěné ubytování, vyplatí se vyslechnout si reference od známých,“ říká Jana Kovaříková ze společnosti SCIO. „Je dobré také zvážit finanční možnosti rodiny, a to, zda mi absolvování školy zajistí uplatnění na trhu práce, případně její absolventi mají vysokou úspěšnost u přijímacích zkoušek na VŠ. Nyní je ideální doba, kdy se pustit do výběru školy. V listopadu proběhne řada veletrhů středních škol, kde máte možnost na jednom místě projít velké množství škol.
Víte, kde hledat informace?
Schola Pragensis je veletrh pražských škol, který se koná od 22. do 24. 11. Prezentují se tu zde střední školy, učiliště i gymnázia, a je to ideální možnost zorientovat se v široké nabídce.
Weby:
www.praha.eu/extranet/skola-war/skoly.jsp
www.seznamskol.eu/typ/stredni-skola/?kraj=praha
www.atlasskolstvi.cz/stredni-skoly
www.stredniskoly.cz/seznam-skol/praha/
Na internetu najdete i komplexní on-line přípravu, texty modelových testů a cvičebnic, například test přijímačky na nečisto.
Soukromou, nebo raději státní?
Soukromé školy mají období největšího boomu už za sebou, někdy ale mohou být dobrou volbou. Jaké jsou klady a zápory veřejných soukromých škol?
*Školné – Veřejné školy jsou dotované státem, na soukromých školách platí rodiče žáků vše sami a často to nejsou malé částky.
*Kredit – Soukromé školy mají někdy pověst útočiště ulejváků, ale některé mají naopak skvělou úroveň.
*Sbor – Kvalitu pedagogů je třeba ověřit u obou typů škol.
*Přístup – Soukromé školy mají individualizovaný přístup a mohou lépe odpovídat specifickým požadavkům žáka.
Malí umělci si musí pospíšit.
Přihlášky na školy s talentovými zkouškami musí podat do 30. listopadu. Talentové zkoušky se konají v lednu.
Kde jsou třeba talentové zkoušky?
V oborech:
- herectví a tanec
- multimédia (fotografie, film)
- umělecké obory výtvarných škol
- pedagogické obory (specializace na umělecké předměty)
- architektonické obory
- hudební obory
Zvláštním typem jsou talentové zkoušky sportovní a zkoušky fyzické zdatnosti, které jsou vyžadovány na sportovních školách.