Klokánci králíkovití jsou na vymření: V Děčíně se je snaží rozmnožit

Úplně nový druh mohou teď poznat návštěvníci děčínské zoo. Jde o kriticky ohroženého klokánka králíkovitého. Chovatelům se podařilo sestavit chovný pár.
Samce získali ze Zoo Hluboká, samice přicestovala z lotyšské Rigy. „Jak už název napovídá, jde o drobné zvíře, které neváží více než 1,6 kilogramu. Délka jeho těla se pohybuje mezi 30 až 38 centimetry,“ uvedla mluvčí zahrady Alena Houšková. Dodala, že klokánek králíkovitý je samotář vedoucí noční život. Dny tráví v hnízdě z trávy a kůry.
Zajímavý je tím, že má chápavý ocas. „Na rozdíl od klokanů, kteří používají svůj ocas k udržení rovnováhy, může klokánek jeho pomocí sbírat ze země různé předměty, což mu pomáhá například při stavbě hnízda,“ vysvětlila mluvčí.
Záchrana na ostrovech
Klokánek králíkovitý býval rozšířen v celé Austrálii, dnes už se vyskytuje jen v několika lesnatých oblastech na jihozápadě kontinentu. Může za to především rozvoj zemědělství, který ho připravil o příhodná stanoviště. V rámci záchranného programu byl nově vysazen na několika ostrovech při jižním pobřeží Austrálie.
Víte, že...
...mládě zůstává ve vaku 98 dnů a pohlavně dospívá již ve 170 dnech života?
...potravu klokánků králíkovitých tvoří především rostliny, tráva, kořínky, semena? Rádi si ale pochutnají i na houbách.