Koledníci, odpusťte si slivovici!!!

Pomlázky, koledy a nějaká ta štamprlička. Tak vypadají tradiční Velikonoce nejen na vesnici. Nebylo by na tom nic špatného, kdyby přiopilí koledníci nesedali za volant.
Podle policejních statistik se jen za loňský rok bouralo pod vlivem v 4251 případech. A většinou nešlo jen o jedno pivo po obědě. „U celkem 3215 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu policisté naměřili řidičům více než 1,0 ‰ alkoholu v krvi, což představuje více jak tři čtvrtiny z celkového počtu nehod zaviněných pod vlivem alkoholu,“ uvádí plk. Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie. A o Velikonocích stoupá pravděpodobnost srážky s opilcem několikanásobně.
S pojištěním nepočítejte
S alkoholem za volantem vám kromě policejních pout hrozí i žalář dluhů. Pojišťovny totiž mají alkohol ve výlukách a případnou škodu budete muset platit ze svého. „Pokud řidič pod vlivem alkoholu zaviní dopravní nehodu, pojišťovna z jeho povinného ručení škodu poškozeným uhradí, toto vyplacené pojistné plnění však bude po viníkovi nehody vymáhat zpět. Zde platí nulová tolerance, alkohol za volant zkrátka nepatří,“ upozorňuje Ivana Buriánková z České pojišťovny a dodává: „Postihu od pojišťovny se pochopitelně řidič nevyhne ani v případě, že dechovou či krevní zkoušku odmítne.“
• Jako řidič: Neřiďte opilí. Na zjištění hladiny alkoholu použijte alkoholtester.
• Jako spolujezdec: Nesedejte do auta, když je řidič evidentně opilý. V případě nehody můžete nést spoluvinu za škodu na vlastním zdraví a léčbu si hradit z vlastního.
• Jako nabouraný: Pokud vás nabourá opilý řidič, nepřistupujte na žádnou dohodu a okamžitě volejte policii, pak volejte asistenční službu vaší pojišťovny (číslo na zelené kartě).
Trestný čin nebo přestupek?
Alkohol do 0,3 ‰ přestupek bez bodů, pokuta do 20 000 Kč, zákaz řízení 6 měsíců až 1 rok
Alkohol 0,3 až 1 ‰ přestupek 7 bodů, pokuta do 50 000 Kč, zákaz řízení 1 až 2 roky
Alkohol nad 1 ‰ trestný čin 7 bodů, trest odnětí svobody až na 1 rok, peněžitý trest nebo zákaz činnosti
Zdroj: Trestní zákoník (zákon č. 40/2009 Sb.), Zákon 361/2000 Sb. o silničním provozu