Nebezpečné karmy: Větrání vám může zachránit život!

Každý rok, zvlášť v horkých dnech, vám v koupelně hrozí smrtelné nebezpečí. Jedovatý oxid uhelnatý je v létě mnohem zákeřnější. Přestože se může zdát, že když v létě netopíme, nebezpečí nehrozí, je tomu naopak.
Stačí vyvětrat
Podle odborníků je prevence jednoduchá. Stačí dostatečně větrat a pravidelně kontrolovat karmu nebo kotel a komín. „Doporučuji zejména v malých místnostech s karmou či kotlem pravidelně a důkladně větrat.
Zároveň je ovšem potřeba, aby spalinová cesta fungovala, jak má. Letní měsíce jsou tedy ideální k tomu, abyste zavolali kominíka na pravidelnou kontrolu a čištění komínu a kouřovodu,“ upozorňuje Jaroslav Schön, prezident Společenstva kominíků České republiky.
5 věcí, které musíte vědět
➤ Patnáct až třicet minut. Zhruba tolik času dělí od smrti člověka v uzavřené koupelně o čtyřech metrech čtverečních.
➤ Nejohroženější jsou mladé ženy. V uzavřené koupelně se sprchují nejdéle, karma jede naplno.
➤ Příznaky intoxikace jsou bolesti hlavy, nevolnost až zvracení, neschopnost útěku a pád do bezvědomí.
➤ Plyn je horší než pevná paliva. Zplodiny z pevných paliv jsou vidět a cítit.
➤ Vidíte někoho kolabovat v koupelně? Nejdřív vyvětrejte a až pak volejte pomoc!
Varování nepřijde
Jestliže doma nemáte detektor oxidu uhelnatého, nic vás před nebezpečím nemusí varovat. Zanesený komín totiž v průběhu zimy může díky velkému tahu fungovat normálně, ale když teploty stoupnou nad 30 stupňů, může ho vedro »zašpuntovat«.
Kontrolujte plamen
Pár věcí vás přesto může na špatně fungující karmu upozornit. Plamen by měl mít ostře modrofialové ohraničení. Pokud se změní na žlutý, vyplatí se neprodleně volat odbornou pomoc.
Únik spalin do koupelny prozradí také vlhkost unikajících spalin pod přerušovačem tahu nebo bezprostředně pod spotřebičem. Tu je možné kontrolovat zrcátkem. Pokud se orosí, je nutné koupelnu opustit. Tuto vlhkost si ale můžete snadno splést s vlhkostí od sprchy.