Pohlreichova Zdeňka: Střeva jsou náš mozek!

Manželka Zdeňka Pohlreicha (59) má za sebou náročnou léčbu rakoviny prsu. Zdeňce (44) obrátila život naruby. Kvůli těžké nemoci změnila nejen svůj jídelníček, ale i způsob svého myšlení. Ve všem ji podporuje drsný šéfkuchař.
Jak řešíte problémy se zažíváním?
Vždy dietou, pokaždé to souvisí se stravou. Ve střevech je mnoho bakterií, špatných i těch dobrých. Je to takový náš mozek, ve kterém je imunita. Stačí se inspirovat v přírodě, takto to řeší i zvířata.
Vy jste před třemi roky bojovala s rakovinou prsu, léčila jste se alternativním způsobem, mělo to vliv i při další léčbě?
S očistou jsem začala, když jsem zjistila, že tuto nemoc mám v sobě. I tam bylo součástí mého uzdravení změnit přístup k tělu. Díky rakovině jsem své tělo pochopila, to platí i na zažívací problémy, které se dají překonat prastarým způsobem, který byl znám už za doby Ježíše Krista.
A to jakým?
Mechanicky, jako jogíni nebo Ježíš, co pijí slanou vodu. Dvě deci slané vody a pak čtyři cviky.
Jak ty cviky vypadají?
Předklony a úklony, aby se dostala všude do střev, pak jdete na záchod a děláte to stále dokola, dokud nejde z těla čistá voda.
Se zažíváním souvisí i pálení žáhy, jaký máte na toto recept?
To je moment, kdy se vrací potrava ze žaludku do jícnu, a je to opět problém špatného stravování. Opět dieta, různé vývary a bylinné nápoje, jako je heřmánek. Hlavně hořčiny, občas pomůže i kalíšek bylinného likéru.
Držíte často diety?
Ano, ale není to proto, abych zhubla, ale výhradně jen když jsem nemocná. Je to hodně o psychice a ta souvisí s rovnováhou těla a duše. Teď všichni onemocněli rýmou a já jsem zcela zdravá.
A čím to je?
I hloupá rýma má příčinu v tom, že chcete druhému něco nepříjemného říct a držíte to v sobě. Člověk se to musí naučit, sebe hýčkat a pracovat, aby mysl byla čistá.
Jak toho podle vás docílit?
Nemít v sobě negace, různé pocity viny, lítosti, a to ani vůči sobě. Nespokojený člověk nemá ujasněné priority. Musíte žít přítomností.
Jak dlouho vám trvalo, než jste se to naučila?
U mě celý ten proces začal u rakoviny a dodnes se to učím. Vyžaduje to určitý čas, abyste přestali ostatní lidi hodnotit, a je to běh na celý život.
Jak je tohle všechno časově náročné?
Jsem pracující žena a tohle všechno zvládám i jako manželka a matka. Člověk si musí najít čas pro sebe, meditovat, číst si, tak alespoň hodinu a půl denně. Meditace mi zabere 40 minut. Je důležité najít rovnováhu mezi vztahem k sobě a druhými.

Jak se ještě staráte o svoje tělo?
Chodím na masáže, kosmetiku nebo cvičení.
Váš manžel je známý televizní kuchař. Je mu váš životní styl blízký? Co na to říká?
Myslím, že se v tom doplňujeme, hodně se po mém onemocnění změnil, odpočíváme a hodně cestujeme. Často se objímáme, usmíváme se na sebe a každý večer spolu celá rodina večeříme. To jsme dřív nedělali.
Začal i on jinak vnímat svoje tělo?
Taky cvičí, chodí do posilovny, začal pravidelně jíst a upravil jídelníček. Zhubnul 16 kilo a je zdravější a má víc energie. Oba bychom ji mohli dodávat do elektrárny, kolik ji v sobě máme.
Jak to vnímají děti?
Děti jsou radar na pohodu a jako první nám ukážou, že je v rodině průšvih. Dáváme jim vzor pro jejich vlastní dospělost. Děti po nás často opakují naše chyby, proto se je snažíme nedělat a být pro ně majákem.