Dnes je Den rentgenových paprsků: Jak moc škodí rentgen! A co CT vyšetření?

Rentgenové záření bylo objeveno 8. listopadu 1895 a vyvolalo ihned po svém zveřejnění senzaci jak mezi laiky, tak mezi odborníky. Jeho objevitel, Wilhelm Conrad Röntgen, nazval své nově objevené paprsky prostým »X«.
Radiační záření na lidský organismus v malých dávkách působí každý den. Mohou se vyskytnout situace, kdy jsme vystaveni mnohem vyšším dávkám záření, než je běžné. Nejnebezpečnější jsou samozřejmě jaderné havárie (1986 Černobyl na Ukrajině, 2011 Fukušima v Japonsku).
Co je to rentgenová dávka
Dávka je veličinou popisující množství záření absorbované v tkáni po podání radioaktivní látky. Jednotkou dávky Sv (sievert, případně milisievert mSv).
„Lékařské ozáření znamená používání rentgenů pro diagnostické účely v medicíně. Pro každé vyšetření i každého pacienta je stanovený přesný limit ozáření,“ vysvětluje MUDr. Lívia Večeřová MBA, vedoucí lékař Mamografického centra Nemocnice na Bulovce a dodává: „Ionizující záření se v těle nekumuluje, nicméně rizika z jednotlivých ozáření se sčítají. Ale rizika spojená se standardními vyšetřeními jsou velmi malá.“
Mamograf
Mamografie používá měkké záření, které neproniká do hloubky. „Hodnota efektivní dávky je při preventivním vyšetření prsů 0,1 mSv (100 mikro SV), která odpovídá době 15 dnů ozáření z přírodních zdrojů. Tato dávka není nebezpečná, resp. představuje minimální riziko, a to i v případě opakovaných vyšetření,“ říká MUDr. Večeřová. Podle lékařky je nutné upozornit na to, že potenciální riziko vyplývající z rentgenových vyšetření je nesrovnatelně nižší než jiná rizika, kterým jsme vystaveni v běžném životě každý den.