Průzkum hovoří jasně: Češi se bojí teroristů!

Paříž, Hurghada a včera Istanbul… Krvavých útoků na nevinné přibývá. To je nejspíš důvod, proč 81 % Čechů spatřuje největší hrozbu v teroristických skupinách nebo osamělých atentátnících. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z konce loňského roku.
A co nás děsí hned po teroristech? Mezinárodní organizovaný zločin, uprchlíci a radikální náboženská hnutí. Mezi zeměmi vnímají lidé jako reálnou hrozbu zejména takzvaný Islámský stát a Sýrii.
Obavy veřejnosti z možného nebezpečí spojeného s uprchlickou krizí a terorismem přitom podle zjištění CVVM od roku 2014 narostly. Mezinárodní organizovaný zločin označilo za velkou hrozbu 66 procent lidí, zhruba stejný podíl veřejnosti takto vnímá i uprchlíky a radikální náboženská hnutí. V porovnání s rokem 2014 se obavy z uprchlíků zdvojnásobily – z 32 procent se zvýšily na 65 procent. „Velké ohrožení ze strany teroristů stouplo o 19 procentních bodů a radikálních náboženských hnutí o 15 bodů,“ uvedli zástupci CVVM. Cizince žijící v Česku nicméně většina populace nepokládá za velkou hrozbu pro bezpečnost země.
Průzkum provedlo CVVM v první polovině loňského prosince mezi tisícovkou lidí starších 15 let.