Večerníček o uprchlících! Tajný plán vlády?

„Dobrý večer,“ mohl by v nedaleké budoucnosti zahlásit chlapec Večerníček. A pak pustit dětem pohádku o uprchlících vyprávěnou laskavým hlasem Zdeňka Svěráka (79). Nějak takhle to měli podle e-mailů, jichž se zmocnili hackeři, v úmyslu vládní úředníci.
Vyplývá to ze zprávy, kterou posílal týmu premiéra Bohuslava Sobotky (44, ČSSD) v říjnu loňského roku Jan Král, ředitel Odboru koordinace evropských politik. Údajně po dohodě s ministerstvem vnitra usoudili v Strakově akademii, že je důležité lidem téma migrační krize vysvětlovat. „Navrhl jsem kouskování a jako nosič TV, kde by mohl být migrační večerníček – nějaká vlídná tvář, třeba Zdeněk Svěrák by v krátkých spotech něco před zprávami vysvětlil národu,“ píše se v e-mailu, který dostal mimo jiné i Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti.
Mlčíme, nevíme
Oficiálně však Úřad vlády mlčí – obětí hackerů totiž byl především premiér. „Věc je záležitostí policie, která všechno prošetřuje, a do doby ukončení toho vyšetřování nebudeme záležitost komentovat,“ řekl Aha! Sobotkův mluvčí Martin Ayrer. Jako Alenka v říši divů byl i sám Svěrák, když jsme ho o obsahu e-mailu informovali. „Ne. Nic o tom nevím,“ vyhrkl překvapeně. A netuší ani v České televizi. „Žádný takový námět jsme neobdrželi,“ napsala Aha! mluvčí Alžběta Plívová.
Vroubek už byl
Už v září přitom veřejnoprávní televize čelila kritice kvůli epizodě pořadu pro děti Planeta Yó. Tam se moderátoři pokoušeli dětem vysvětlit, kde je pravda v migrační krizi. „Kdybychom těm uprchlíkům řekli ne, tak nebudeme o nic lepší, než ty slizké potvory z planety Ne,“ použili příměr mimozemšťanů. Věc skončila v rukou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Plívová navíc připouští, že se ČT snaží tematiku divákům přiblížit například dokumentárními snímky o Blízkém východě, kde kvůli konfliktům uprchlická vlna vzniká.