Jaro pro mnohé znamená více aktivního pohybu...

S příchodem jara se probouzí nejen příroda, ale pro většinu z nás to znamená konec »zimního spánku« a návrat k většímu množství aktivního pohybu. Delší dny, sluníčko a teplé počasí nás láká ven, ať už k procházkám, jízdě na kole, turistickým výšlapům, běhání či nordic walkingu. Také zahrádkáři se pouštějí do práce, která je často hodně náročná. Náhle zvýšená fyzická zátěž však může být problémem pro naše zdraví, zejména pro klouby. Jak si pohyb užít naplno, a přitom předcházet bolestem? Nejen s tím poradí PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice a odborná konzultantka BENU lékáren.
Proč klouby bolí
Kloub je vlastně ohebné spojení stýkajících se kostí. Tvoří ho kloubní hlavice a jamka, které jsou pokryty chrupavkou. Díky kloubnímu mazu umožňují plynulý pohyb. Během života však může docházet k degeneraci a změnám chrupavky. Bolest může přicházet s věkem, a to kvůli přetěžování kloubů, špatné výživě nebo chronickému onemocnění. V důsledku toho se pak ozývá bolest, zpočátku jen při pohybu a postupně i v klidu. V zimním období, které právě končí, řada z nás více lenoší a má celkově méně pohybu. I proto můžeme s příchodem pociťovat určitou ztuhlost kloubů. Nejčastějším důvodem bolesti kloubů je osteoartróza, degenerativní onemocnění, které přichází s věkem, a kromě bolesti se projevuje i omezením hybnosti kloubu a úbytkem svalové hmoty v okolí kloubu, zánětem chrupavky či kloubního pouzdra. Na vině je často také nadváha a obezita nebo cukrovka.
Pohyb bez bolesti
„Správná péče o klouby začíná už prevencí. Důležité je tělo nepřetěžovat, postupně ho adaptovat na vyšší zátěž a věnovat se pravidelnému protažení. Každý pohyb by měl být doprovázen správným držením těla a dostatečným přísunem živin,“ doporučuje PharmDr. Ivana Lánová, lékárnice a odborná konzultantka BENU lékáren.
* Pozvolný návrat k pohybu: Na zvýšenou zátěž je potřeba se adaptovat. Začínat by se mělo s mírnou intenzitou, kterou navyšujeme postupně, např. můžeme zrychlovat chůzi nebo si prodlužovat trasu. Tak předejdeme nadměrnému zatížení kloubů.
* Dostatečné protažení před aktivitou i po ní: Zahřáté svaly lépe absorbují nárazy a snižují riziko poranění. Strečink je proto zásadní pro udržení flexibility svalů a prevenci zranění svalů a kloubů. U sportu by měl být samozřejmostí, ale rozpohybovat se před prací na zahradě a poté se protáhnout je také žádoucí.
* Kvalitní obuv a správná technika pohybu: Nesprávný došlap nebo nadměrná zátěž mohou vést k přetížení kloubů. Investice do kvalitní obuvi se vyplatí.
* Hydratace a vyvážená strava: Voda pomáhá udržovat kloubní mazivo v optimálním stavu, pestrá a vyvážená strava zase dodává tělu důležité vitaminy a minerální látky.
Varovné signály
Jaro je ideálním obdobím pro aktivní životní styl, a celkově i pro správnou péči o naše tělo. Pokud pociťujeme při pohybu bolest nebo nepohodlí, nepodceňujme varovné signály našeho těla. Přetížení kloubů se může projevit bolestí, otoky nebo ztuhlostí. Pokud tyto příznaky přetrvávají, je vhodné snížit zátěž a poradit se s odborníkem dříve, než dojde ke zranění, jehož léčba je mnohdy na delší dobu. Důležité je také dbát na správnou regeneraci a pestrý a vyvážený jídelníček, který lze případně podpořit doplňky stravy.
Poranění kloubů
Obvykle vzniká při překročení fyziologického rozsahu pohybu kloubu, a to v důsledku nepředpokládaného pohybu či nárazu. Na vině může být mimo jiné únava a přetížení kloubů.
* Distorze neboli podvrknutí: Typicky jde například o výron kotníku. To znamená, že kloubní pouzdro a okolní vazy jsou mírně poškozeny, ale kloub zůstává stabilní. Vytváří se otok a modřina, hybnost v kloubu je omezená. Obvykle se řeší ledováním a znehybněním. Doba hojení bývá 2 až 4 týdny podle rozsahu poranění.
* Částečné vykloubení (subluxace): Kloubní plošky kostí se dotýkají jen částečně. Typické je v tomto případě i poranění vazů, které se často natrhnou, případně prasknou. Kloub je lehce nestabilní, ale často se po čase sám vrací do původní pozice. Vnějšími projevy jsou otok, bolestivost, hematom a omezení hybnosti v daném kloubu. Řeší se znehybněním obvykle na 3 až 6 týdnů, pomáhá ledování.
* Vykloubení (luxace): Znamená, že kloubní spojení bylo přerušeno. Obvykle vzniká v důsledku úrazu, kdy se poruší stabilizační vazivové struktury kloubu, jako jsou šlachy a vazy, a kloub vypadává z kloubní jamky. Projevuje se otokem, bolestí a hematomy. V případě vykloubení je potřeba kloub vrátit do správné pozice, což se provádí v lokální nebo celkové anestezii. Ultrazvukem se zjistí míra poškození měkkých tkání v okolí kloubu a podle toho se nastaví léčba. Nutné je znehybnění postiženého kloubu a klidový režim podle doporučení lékaře, obvykle na 4 až 8 týdnů.
Správná péče začíná prevencí - Nejen o tom čtěte v tištěném APŽ číslo 15.