MENSTRUACE - JAK ZMÍRNIT BOLEST?

Když se řekne menstruace, vybaví si většina žen i nepříjemné stavy, které jsou s ní spojeny. Bolesti břicha, hlavy, únava nebo podrážděnost jsou jen zlomkem toho, co některé ženy prožívají nejen při samotné menstruaci, ale pokud trpí premenstruačním syndromem, tak až deset dnů před ní. Je ale opravdu potřeba to vydržet, nebo se nepříjemné stavy dají nějakým způsobem zmírnit, nebo úplně odstranit? Na tyto a další otázky odpoví naši odborníci…
Menstruačním bolestem se většina žen nevyhne alespoň občas. Dá se jim však předejít nebo je alespoň zmírnit. Pryč jsou ale doby, kdy se to považovalo za stav, který je běžný a musí se nějak přetrpět. „Menstruační bolesti nejsou součástí ženského života, se kterou je třeba se smířit. I když jsou běžné, rozhodně by neměly být považovány za nevyhnutelné. Pravidelné nepříjemné křeče, bolesti nebo silné krvácení každý měsíc jsou signálem, že tělo potřebuje podporu. Dobrou zprávou je, že existuje mnoho jednoduchých a přírodních způsobů, jak si pomoci, a rozhodně stojí za to je vyzkoušet. Ať již se rozhodnete sáhnout po bylinkách nebo oslovit odborníka, pamatujte, že zažívání bolesti každý měsíc je zbytečné,“ říká llona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu Maluna.cz.
1. Pomoc z přírody
Řebříček obecný: Pomáhá tlumit menstruační bolesti a zmírňuje svalové křeče díky svým protizánětlivým a svíravým účinkům. Je vhodný také při silném krvácení, protože dokáže regulovat jeho intenzitu a přispět k pohodlnějšímu průběhu menstruace. Po menstruaci podporuje regeneraci děložní sliznice a čistí krev. Pomáhá obnovit hormonální rovnováhu, což je klíčové pro celkové zdraví a pravidelnost cyklu. Řebříček lze užívat ve formě čaje, který je šetrný a vhodný pro průběžné užívání, nebo tinktury, a to zejména v případech intenzivnějších obtíží nebo potřeby rychlé pomoci.
Majoránka: Čaj je osvědčený prostředek pro uvolnění menstruačních křečí. Stačí zalít dvě lžičky sušené majoránky horkou vodou a nechat chvíli louhovat. Majoránka uvolňuje svalové napětí, zklidňuje nervy a podporuje trávení.
Meduňka: Po menstruaci vyrovnává pH těla, čímž pomáhá předcházet mykózám, a díky svým zklidňujícím účinkům podporuje regeneraci organismu. Lze ji užívat ve formě čaje nebo tinktury.
Heřmánek a měsíček: Mají protizánětlivé účinky a pomáhají při odloučení sliznice během menstruace. Heřmánek navíc zklidňuje a vysušuje sliznice, což je užitečné při silném krvácení. Měsíček podporuje regeneraci a čistí krev. Lze je užívat ve formě čaje nebo tinktury.
Vlašské ořechy: Pomohou od menstruačních bolestí díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin. Ty pomáhají regulovat hladinu prostaglandinů, což jsou hormony zodpovědné za menstruační bolesti. Podobně pomáhají i chia semínka, olivový olej nebo avokádo. Ty podporují tvorbu estrogenu a progesteronu, které jsou pro zdravý menstruační cyklus klíčové.
2. Správné pomůcky
V dnešní době je na trhu k dostání celá škála menstruačních pomůcek, kdy si každá žena může vybrat, co jí nejlépe vyhovuje. Možností jsou jednorázové hygienické vložky a tampony. Kromě nich se v posledních letech dostávají do povědomí stále oblíbenější alternativy, které jsou pohodlné, praktické, a navíc opakovaně použitelné, což přispívá k udržitelnějšímu životnímu stylu. Patří sem např. menstruační kalíšky, kalhotky či menstruační houba. „Menstruační bolesti mohou být někdy spojené i s nesprávně zvolenou menstruační pomůckou. Například tampony mohou způsobovat vysušování sliznice, což zvyšuje nepohodlí a může přispívat k bolestem. Podobně příliš velký menstruační kalíšek může vyvíjet tlak na stěny pochvy nebo na okolní orgány, což také může způsobovat nepříjemné pocity. Jednorázové vložky mohou dráždit citlivou pokožku a vyvolávat podráždění nebo alergické reakce, což může bolesti ještě zhoršit,“ říká llona Bittnerová z Maluna.cz a dodává: „Doporučuji vyzkoušet různé menstruační pomůcky – od ekologických vložek přes menstruační kalhotky až po různé velikosti menstruačních kalíšků. Správná volba může nejen zvýšit pohodlí, ale také přispět ke snížení menstruačních obtíží. Každá žena má jiné potřeby, a proto je důležité najít pomůcku, která vyhovuje právě vám.“
3. Strava a pitný režim
Zdravý menstruační cyklus začíná u životosprávy. ,,Je klíčové, abyste měly pozitivní energetickou bilanci, což znamená, že přijímáte více energie, než vydáváte. Druhým klíčovým pilířem, který považuji za zásadní, je kvalita potravin. Správná strava totiž výrazně ovlivňuje, jak náš menstruační cyklus funguje. A třetím pilířem je správný přístup k makroživinám,'' vysvětluje Katarína Miroš Bagniari, specialistka na ženské zdraví a zakladatelka e-shopu www.bagniari.cz. To znamená, že by váš jídelníček měl obsahovat stavu bohatou na bílkoviny, zdravé tuky, vlákninu, vitamíny, minerály i sacharidy. Zelenina, ovoce, celozrnné produkty a zdravé tuky by měly být součástí každodenního jídelníčku. Nezapomínejte ani na potraviny bohaté na železo, jako jsou luštěniny a zelené listové zeleniny, které pomáhají doplnit minerály ztracené během menstruace. Pozor na sůl. Příliš slaná jídla mohou některé nepříjemné symptomy spojené s menstruací zhoršovat. Jedná se například o zadržování vody v těle a otoky. Vyhněte se nadměrné konzumaci cukru. Ta totiž vede k výkyvům hladiny cukru v krvi, což zvyšuje úzkost nebo podrážděnost i v rámci PMS. Pokud vás během menstruace honí mlsná, zkuste raději banán nebo sladké datle. Také káva a černý čaj nejsou dobrým pomocníkem. Kofein totiž zhoršuje bolesti prsou nebo křeče v podbřišku a podílí se na zadržování vody v organismu. Důležitý je i pitný režim. Voda je klíčová pro správnou funkci těla, včetně hormonálního systému. Snažte se pít dostatek vody každý den, což podpoří nejen vaše celkové zdraví, ale i zdraví vaší pokožky a hormonální rovnováhu.
Více o tom jak na menstruační bolesti najdete v tištěném APŽ číslo 4.