Letní teploty znamenají rychlejší kazivost potravin!

Horko, dusno a třicítky na teploměru dávají našemu organismu pořádně zabrat. Častokrát se nám nechce vůbec nic, natož jíst. Plnohodnotná strava je přitom v těchto letních měsících obzvlášť důležitá. Jenže s vysokými teplotami přichází další problém. Jak co nejlépe uskladnit potraviny a jídla, které jsme nezkonzumovali? Je dobré vědět, kdy dát jídlo včas do lednice, aby se nezkazilo, a jaká hrozí případná zdravotní rizika při ohřívání pokrmů.
Pozor už při nákupu
Manipulace s potravinami a jejich skladování v létě je hotová alchymie. V období vysokých teplot se vše kazí rychleji. Už při nákupu musíme proto dbát na to, co si nakládáme do nákupního košíku. Mezi rizikové potraviny patří především mléčné výrobky, maso a ryby, majonéza a nejrůznější dresinky. Pozor si musíme dát také na vejce, zákusky a lahůdkářské výrobky. Obecně platí, že čím víc má potravina bílkovin, tím víc je náchylnější k nakažení.
„Může dojít k pomnožení nežádoucích mikroorganismů, které se vyskytují všude v ovzduší, tudíž i na povrchu potravin. K tomu by mohlo dojít při převážení masa či uzenin v teple či v igelitových pytlících, kdy může například dojít i k zapaření,“ vysvětluje v letáku Státní veterinární správa ČR.
Pokud tyto potraviny kupujeme, je dobré je přepravovat v chladicích boxech či termotaškách. Doma je pak co nejrychleji uložíme do chladničky, ale jde také o to, udělat to správně. I ty nejkvalitnější potraviny se mohou kvůli špatné manipulaci zkazit, a to s sebou nese nejrůznější zdravotní potíže. „Naši předci přesně věděli, co a jak dlouho mohou skladovat a uchovávat. Bohužel my jsme to při všech vymoženostech civilizace přestali absolutně řešit. Potraviny špatně skladujeme a navíc je pak ještě konzumujeme. Ale nebezpečí bakterií a chybně skladovaných potravin na nás číhá na každém kroku,“ říká Ing. Miroslava Teichmanová ze Střední školy obchodu, služeb a gastronomie v Hradci Králové. To platí i v případě dlouhých cest na dovolenou. Pokud už se rozhodneme vézt s sebou v autě nějaké potraviny, měli bychom se zamyslet, které jsou vhodné pro přepravu, a ty uložit ideálně do autochladničky.
Pravidlo 5 °C
Existuje něco jako bezpečná teplotní zóna. Pokud ji budete dodržovat, nemělo by se stát, že stihnou zaútočit bakterie a jídlo se zkazí. „Bezpečná teplotní zóna pro skladování čerstvých potravin se pohybuje pod 5 °Ca nad 60 °C. Tedy uvařené pokrmy by se měly co nejrychleji zchladit. Pokud jsou to tekutější pokrmy, třeba polévky, tak je přelít do studeného hrnce a ve vodní lázni je za stálého míchání nechat vychladnout a rychle dát do ledničky,“ doporučuje odbornice. V létě polévka totiž stydne pomalu a hrozí zkysnutí. Totéž platí pro omáčky! Stačí je jednoduše přeložit do menších nádob a chladit ve studené vodě. Nejpozději do dvou hodin, ve vysokých horkách raději ideálně do hodiny je vložíme do lednice. Omáčka nemusí být úplně studená, ale stačí pokojová teplota. Podobně je to i nedojedenou pizzou. Pokud ji nesníme najednou, měl by se dát zbytek co nejrychleji do lednice. Ukládání potravin má ale svá pravidla, v každém místě je jiná teplota a vlhkost, proto se hodí na jiné druhy surovin. V dolních boxech je největší relativní vlhkost, tak tam dáváme ovoce a zeleninu. Ale pozor, zdaleka ne všechnu zeleninu. „Nepatří sem citrusy, banány, cukety, rajčata, nedělá to dobře ani jablkům, broskvím ani dalším peckovinám,“ vysvětlila Ing. Teichmanová. Zejména rajčata jsou hodně rizikovou zeleninou pro skladování. Ovlivňují totiž i další potraviny v lednici. „Mrkev uskladněná vedle rajčat začíná během 3 až 4 dnů hořknout, kapusta zase rychle žloutne, až hnědne, což normálně nedělá,“ dodává odbornice. I s hlávkovým salátem je to komplikovanější. Je vhodné jej dát do misky s vodou, aby si udržel déle křehkost. Dále nezapomeňme, že ovoce a zeleninu vždy vyjmeme ze sáčků, aby nezačaly plesnivět.
Více čtěte v tištěném APŽ číslo 28.