Přirozená chůze krok za krokem

To, jak se pohybujeme, je dané pohybovým programem v našem mozku. Ten vzniká již od dětství, ale není neměnný. Lze s ním pracovat v jakémkoli věku a optimalizovat ho tak, aby naše tělo fungovalo co nejpřirozeněji a nejzdravěji. Začít můžete třeba se sérií následujících cviků…
1. Stůjte aktivně
Zdraví stoj je základ správné chůze, přesto mnoho z nás stojí nefyziologicky. Jsme pasivní, shrbení a zavěšení do vlastního těla. A i když to tak nevypadá, je tento způsob pro organismus náročný a zatěžující. Aktivní a přirozený stoj je naopak takový, kdy nás naše nohy nesou a od nich se »nesení« šíří do celého těla, které je díky tomu správně vycentrované. Pokud se takto pěkně nastaví trup a celé tělo, hned se začnete cítit lépe. Jen pozor, aktivní stoj není křečovitý! Prsty na nohou nesmí být zaťaté a váha by měla být rozložená rovnoměrně do celé plosky nohou.
2. Než vykročíte
Stůjte volně na obou nohách a uvědomte si hmotnost těla. Rovnoměrně aktivujte chodidla tak, aby proti této hmotnosti reagovala. Prsty, od kterých by mělo začít »nesení«, se opírejte o podložku, nikoli však křečovitě. Tato reakce by měla projít celým vaším tělem až k hlavě, automaticky by vás měla narovnat a rozdýchat. Zároveň se uvolní paže a ramenní pletence se usadí na hrudník rovnoměrně a doširoka (ani dopředu, ani dozadu). Pokud se vám během cvičení začnou zapojovat i ruce a nastaví se klenba na ruce, je to v pořádku, jde o přirozený výsledek svalového zřetězení.
3. Správný odraz
Chůze by měla vždy vycházet od prstů, nikoli z oblasti pánve, jak tomu často bývá. Uvolněně se postavte a jednou nohou nakročte lehce dopředu. Hmotnost rozložte rovnoměrně na plosce zadní nohy. Vnímejte kontakt s podložkou a to, že noha není pasivní, že vás nese a nejste na ní »navalení«. Vnímejte kontakt prstů s podložkou a po chvíli se od nich lehce odrazte vpřed, ale nedokončujte celý krok ani zadní nohu nezvedejte do vzduchu. Jen nechte sílu odrazu, která vychází z prstů, aby posunula váš trup dopředu, a poté se citlivě vraťte. Opakujte několikrát na obě strany, a jakmile získáte jistotu, zkuste odraz s větší intenzitou. Pohyb musí mít harmonický a plynulý, ne křečovitý či trhaný.
4. Aktivní prsty
Největší síla vašich nohou by měla být v prstech a lze je to snadno naučit. Postavte se a uvědomte si kontakt celého chodidla s podložkou. Pomalu se přes prsty vytáhněte na špičky, ale netahejte je lýtkovými svaly, ty jen pomáhají. Plynule se vraťte do výchozí pozice a několikrát opakujte. Tento princip, který je klíčem k efektivnímu odrazu, využijete při zdravé chůzi, jen vás prsty budou posouvat dopředu, ne nahoru jako v tomto cvičení.
5. Bedra pod kontrolou
Při správném odrazu by měla vycházet odrazová síla z plosek nohou od prstů a následně se přenášet do zbytku těla, aby ho posouvala dopředu s co nejmenšími ztrátami energie. Oblast pánve a beder by přitom měla zůstat stabilní, nesmí se zvedat bok, ani se pohupovat pánev. Proto je dobré naučit se tyto oblasti vědomě stabilizovat. Jak na to? Jděte pomalu a zlehka, jednou rukou si podržte a zpevněte bříško, druhou položte na záda, trup držte napřímený. Jakmile si tento vzorec zafixujete v pomalém pohybu, můžete zvyšovat rychlost chůze.
6. Nohy musí nést
Postavte se postupně na jednu a pak na druhou nohu (můžete se i přidržte židle nebo zdi) a dobře sledujte, co vše se změnilo na celé stojné noze. Pokud se vbočí kotník, zapadne koleno, sklopí se pánev, prohnete se v bederní oblasti nebo kyčelní kloub rotuje dovnitř, stoupněte si na obě chodidla. Poté cvik pomalu, jemně a citlivě opakujte, ale stojnou nohu nyní kontrolujte. Jakmile se začne postavení měnit, zastavte se, vraťte se a opatrně pokračujte od začátku. Podaří-li se vám stát delší dobu na jedné i druhé noze tak, aby byly pokaždé plně aktivní a trup zůstal uvolněný a stabilní, zkuste tento princip přenést do nácviku správného kroku.
7. I na došlapu záleží
V první řadě mějte na paměti, že noha nemusí došlápnout daleko před tělo, stačí ji klást pod tělo nebo mírně před něj. Na podložku byste ji měli klást, nikoli na ni dopadat. Došlapujte ideálně na celé chodidlo, jen tak si může »uvědomit« terén pod sebou, zareagovat na něj a vytvořit perfektní základnu k dalšímu kroku. Po došlapu chodidlo plynule odvíjejte a nakonec se postupně odrazte od všech prstů, nejen od palce. Zároveň hlídejte, aby vás celá noha nesla a nebyli jste na ni navalení. Pozor také na to, aby pohyb zadní nohy opět vycházel z prstů (viz bod 3), nikoli z oblasti pánve, tj. neházeli jste zadní nohu vpřed.
Další informace o zdravé chůzi, návody na další cviky a také odkazy na e-booky ke stažení zdarma jsou dále k dispozici na www.ahinsashoes.cz.
Cviky najdete také v tištěném Aha! pro ženy číslo 21.