Vše začíná u nohou...Co když kroky šodí?

Chůze, a tím myslíme tu každodenní, která slouží k přesunu z místa na místo, je něco, co považujeme za naprosto automatické a nad čím obvykle nijak zvlášť nepřemýšlíme. Pravdou však je, že velká část populace chodí špatně, navíc často také v nevyhovujících botách, což není žádným přínosem pro zdraví, ale právě naopak. Nesprávná chůze totiž přispívá k nevhodným pohybovým návykům, které můžou dokonce ublížit…
Jak už bylo řečeno, chůze velice úzce souvisí s celkovým zdravím a pohodou člověka a její nesprávná technika může vést k řadě potíží. Co všechno a jakým způsobem může ovlivňovat?
1. Nastavení těla
Správné držení těla začíná postavením chodidel, pokračuje přes nastavení kotníků, kolen a kyčlí a správnou polohu pánve. Dále pak navazuje zakřivení páteře, umístění lopatek, optimální pozice ramen, krku až po temeno hlavy a její vlastní posazení na krku. Pokud je naopak špatné, tělo není »poskládané« správně, což může způsobovat řadu potíží, jako jsou například:
· Chronické bolesti zad, krku a ramen, jejichž příčinou je nadměrné napětí a stres svalů a vazů, kterými tělo vyrovnává nesprávné držení těla.
· Poruchy oběhového systému obecně, ale zvláště omezení normálního průtoku krve v dolních končetinách. To může vést k otokům, pocitu těžkých nohou, a dokonce i k vážnějším stavům, jako jsou žilní trombózy.
· Digestivní problémy, jako jsou zácpa, nadýmání nebo překyselení žaludku, jejichž původ souvisí se seškrcením v oblasti břicha i vnitřních orgánů.
· Dýchací problémy, které vyvolává omezení schopnosti plic plně se rozpínat při nádechu. S tím je spojená menší efektivita dýchání a snížený přísun kyslíku do těla.
· Horší psychický stav – pokud je v těle napětí, funkce vnitřních orgánů je omezená a dech nemůže volně plynout, nemůže se cítit člověk dobře.
· Trvalé změny a poškození struktury kostí a kloubů, které souvisí se snahou těla kompenzovat nepřirozený postoj těla.
2. Funkci kloubů a svalů
Pokud nechodíme fyziologicky správně, dochází k přetěžování určitých svalů a kloubů, což může mít za následek řadu nepříjemných stavů omezujících každodenní aktivity:
· Přetížení jedné strany těla, nebo chůze s nadměrnou pronací chodila (kotník se vychyluje směrem dovnitř), či naopak jeho supinací (kotník se vychyluje směrem ven), způsobuje nerovnoměrné rozložení hmotnosti těla. Tím jsou negativně ovlivněny určité klouby a svaly více než ty ostatní, což vede k bolestem v postižené oblasti, dokonce k chronickým zánětlivým stavům.
· Opakované působení nevhodných pohybových vzorců může zvýšit opotřebení kloubních ploch, zejména v koleních a kyčlích, což může urychlit vývoj artritických změn nebo jiných degenerativních stavů.
· Špatná chůze ovlivňuje i funkci chodidel a přispívá k potížím, jako jsou plochá noha, vbočený palec, vysoká klenba nebo kladívkové prsty. Kromě toho narušuje přirozenou schopnost těla tlumit nárazy a stabilitu, v důsledku čehož hrozí častější úrazy, například výrony kotníku, přetížení kloub, nebo dokonce fraktury z přetížení.
· Nesprávné pohybové vzorce při chůzi se snaží tělo vyrovnat různými kompenzačními strategiemi, což mívá za následek nadměrnou práci jiných oblastí těla. Typicky jsou to například bedra nebo kyčle, ale také ramena či krční páteř a další, které můžou vlivem nadměrného zatížení bolet.
E-book ke stažení zde:
3. Efektivitu pohybu
Při nevhodné chůzi musí tělo vyvinout větší úsilí, než je třeba, aby se přesunulo z bodu A do bodu B. To vše je spojeno s řadou dalších potíží:
· Tělo pracuje méně efektivně, spotřebovává více energie, a to i na zdánlivě jednoduché úkoly, jako je třeba krátká procházka. Člověk se tak rychleji unaví, v důsledku čehož omezuje fyzickou aktivitu, což má ve finále negativní dopad na celkové zdraví.
· Schopnost člověka pohybovat se s lehkostí a plynulostí je omezena. To představuje zvláště závažný problém pro starší lidi, pro které může snížená mobilita vést k zvýšenému riziku pádů a souvisejících úrazů.
· Při neefektivním pohybu není tělo dostatečně stimulované k udržení či zlepšení svalové síly a kardiorespirační kondici (vytrvalosti), což se postupně negativně projeví na fyzické kondici.
· Pro sportovce může snížená efektivita pohybu znamenat snížený výkon a vyšší riziko zranění. Správná chůze je základem pro mnoho sportovních disciplín, a nedostatky v této oblasti mohou ovlivnit celkovou sportovní výkonnost.
4. Míru úrazů
Nesprávná chůze významně znásobuje nebezpečí pádů a jiných úrazů. To je nebezpečné zejména u starších lidí, kde i malá nehoda může vést k vážným potížím při rekonvalescenci:
· Nerovnoměrné zatížení končetin, špatné načasování pohybu, nebo oslabení určitých svalů, vedou k narušené stabilitě a koordinaci. To zvyšuje pravděpodobnost náhlých pádů, zejména na nerovném povrchu nebo při překonávání překážek.
· Nesprávné rozložení hmotnosti při pohybu vytváří tlak na určité části dolních končetin. To ve výsledku představuje vyšší riziko poranění, jako jsou vymknutí kotníku, přetížení kolenního kloubu nebo mikrotraumata pohybového aparátu.
· Opakované špatné pohybové vzory mohou zvyšovat opotřebení specifických kloubů, což přispívá k degenerativním stavům, jako je například osteoartritida. Navíc klouby, které jsou oslabeny degenerací, jsou náchylnější k náhlým úrazům nebo zraněním.
· Vzhledem k tomu, že jsou neustále přetěžovány také určité svaly a šlachy, hrozí jejich přetížení. V důsledku toho může docházet k tendinitidě (zánětu šlach), bolestem spojených s přepracováním svalů nebo dokonce mikrotrhlinám šlach.
· Při narušeném pohybovém řetězci, který je typický pro špatnou chůzi, bývá snížena schopnost jedince efektivně reagovat na neočekávané situace (např. nutnost rychle zastavit nebo se vyhnout překážce), což opět zvyšuje pravděpodobnost úrazů.
Tipy na cvičení najdete v tištěném APŽ číslo 21.