Obyčejná chůze ovlivňuje vaše zdraví více, než si myslíte...

Chůze, a tím myslíme tu každodenní, která slouží k přesunu z místa na místo, je něco, co považujeme za naprosto automatické a nad čím obvykle nijak zvlášť nepřemýšlíme. Pravdou však je, že velká část populace chodí špatně, navíc často také v nevyhovujících botách, což není žádným přínosem pro zdraví, ale právě naopak. Nesprávná chůze totiž přispívá k nevhodným pohybovým návykům, které můžou dokonce ublížit…
Podobně jako stabilita domu začíná u jeho základů, funkčnost našeho těla začíná u nohou. Chodidla mají tisíce nervových zakončení, a ta přes centrální nervový systém udávají a řídí napětí v celém našem organismus. Jsou opravdu geniální konstrukcí, která je schopna na pár centimetrech čtverečních nést člověka po celý jeho život. Přirozené postavení chodidel, stejně jako přirozená chůze, ovlivňují v našem organismu řadu na sebe navazujících procesů. Pokud však nohy nefungují správně, začne se to dříve nebo později projevovat na jiných částech těla, které ve výsledku vnímáme jako problematické. „Naše tělo je provázané, pracuje jako celek a každá jeho část ovlivňuje tu další. Pokud bychom začali právě od chodidla, změníte-li jeho přirozené nastavení, například tím, že necháte svírat prsty v úzké obuvi, nebo nosíte podpatky, změníte konfiguraci celého těla. To znamená, že ho vychýlíte z osy, na což zareaguje mozek, tím, že v něm nastaví určité napětí, které je ovšem nežádoucí. Často se to přirovnává k věži z kostek. Když jsou kostky hezky zarovnané, věž drží sama o sobě. Jakmile však jednu nebo více z nich vychýlíte a nechcete, aby věž spadla, musíte vytvořit nějaké napětí. Co se pak týká funkce nohy, pokud je nucena pracovat jinak, než je pro ni přirozené, a nějakým způsobem ji omezíte, musí se tomu opět přizpůsobit i zbytek těla. Mozek pak hledá jiný pohybový mechanismus, který vás posune dopředu. Začne při tom ale používat jiné svaly, jiná svalová řetězení a jiné klouby, než by mělo. Zjednodušeně řečeno se tělo »poskládá« jiným způsobem, což pro něj není dobré,“ vysvětluje fyzioterapeut a zakladatel značky Ahinsa Shoes Lukáš Klimpera.
Proč se naučit chodit zdravě
Stejně jako dlouhé sezení u počítače nebo spaní na nevhodné matraci můžou být také špatné návyky při chůzi příčinou spousty zdravotních problémů. „U fyziologicky správné chůze vychází odrazová síla z plosek nohou od prstů a pak ho přenáší do zbytku těla, aby ho posouvala dopředu a zároveň stabilizovala trup. Došlap je měkký, jemný a citlivý, noha může zaujmout pevný a stabilní kontakt s terénem, který tvoří ideální základ pro následný plný odraz od prstů. Velká část populace však chodí špatně, navíc v běžné obuvi a velmi často i v nevhodném oblečení, které nedají noze a vůbec celému tělu potřebný prostor. Neumí pak citlivě našlapovat, hází dolní končetinu dopředu pomocí pánevního pletence, kyčelních kloubů a bederní páteře, a dopadá na ni. V těle se přitom vytváří napětí, které tam vůbec nemá být, což způsobuje řadu problémů. Nejčastěji jsou to různé artrotické změny jak kyčelních, tak kolenních kloubů, problémy s pánevním pletencem, které pak například u žen velmi často souvisejí s potížemi pánevního dna. Nezdravá chůze má negativní vliv také na bederní a krční páteř, ale dokonce i na vnitřní orgány či psychiku, může být také příčinou bolestí hlavy nebo dechové nedostatečností,“ uvádí pár příkladů Lukáš Klimpera.
Když kroky škodí - O tom čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 21, kde najdete i tipy na cviky.
Jak nohy potrénovat, aby byly zdravé najdete např. zde: https://www.youtube.com/watch?v=ec-2rOH-EsA&list=PLhnlLbMhtFP8xBTc5PCjj0pPMarLnZAjl