Slunce je pro lidský organismus nezbytné, někdy ale může přivodit potíže...

V posledních týdnech je to s počasím tak trochu jako na houpačce. Sotva jsme odhodili zimní bundy a kabáty a začali si užívat téměř letních teplot, zase se ochladilo a slunce se schovalo za mraky. To ale samozřejmě nebude trvat věčně a sluneční paprsky nás zase začnou lákat ven. A je to potřeba! Slunce prostě k životu potřebujeme, pomáhá nám při mnoha problémech. Na druhou stranu k němu musíme přistupovat s respektem a opatrností, abychom na svém zdraví nenapáchali víc škody než užitku. Pojďme si to pěkně všechno shrnout…
Druhy slunečního záření
Sluneční záření můžeme rozdělit na několik druhů záření – UVA, které je zodpovědné předčasné stárnutí pleti a vznik pigmentových skvrn, a UVB, jež zodpovídá za opálení a tvorbu nezbytného vitaminu D, ale může také za spáleniny a vznik rakoviny kůže, navíc škodí očím. HEV záření neboli modro-fialové světlo urychluje stárnutí buněk a přispívá ke vzniku pigmentových skvrn.
KDY POMÁHAJÍ
Jsou zdrojem vitaminu D a prevencí osteoporózy
Vitamin D velmi důležitý pro správný vývoj kostí a zubů, neboť ovlivňuje metabolismus vápníku, fosforu a cukrů. Je důležitý i pro játra, ledviny a střeva. Pokud je ho dostatek, snadněji se hojí zlomeniny a působí na celkovou obranyschopnost. Působí podpůrně na nervový systém, předchází nádorovému bujení v oblasti tlustého střeva, konečníku, prsů a prostaty a má vliv na správnou srážlivost krve. Nedostatek vitaminu D způsobuje narušení metabolismu vápníku, následkem toho pak řídnutí kostí – osteoporózu, při které jsou kosti náchylnější ke zlomeninám, dále vyšší kazivost zubů, případně jejich vypadávání, a celkově nižší odolnost organismu vůči bakteriím a virům.
Osteoporózou jsou více ohroženy ženy po menopauze, kdy ubývá estrogenu, a metabolismus vápníku je tím zpomalený. Proto by měly zvýšit příjem vitaminu D. Stejné je to pak u starších lidí nad 70 let, kteří mají obvykle sníženou pohyblivost, nevycházejí tolik ven a jedí stravu, která není na vitamin D tak bohatá. Až 80 % vitamínu D získáváme ze slunečního záření. Přirozeně se vyskytuje ve vejcích, mléku, vnitřnostech, sardinkách, lososech, tuňákovi nebo rybím tuku, cereáliích či houbách. V malém množství se také nachází v avokádu, banánech, kakau. Možností jsou i doplňky stravy.
Zlepšují lupénku a atopický ekzém
Lupénka je autoimunitní onemocnění, při kterém je proces rohovatění kůže až sedmkrát rychlejší než u zdravých lidí. Projevuje se vznikem šupinatých ložisek po těle, nejčastěji v oblasti kloubů, typicky například na loktech, zápěstích, kolenech atd. Kůže v těchto místech svědí a nemocný má tendence se škrábat, což pak způsobuje i bolest. Obvykle se střídá období relativního klidu s obdobím výraznějších projevů. Lupénku vyléčit nelze, ale dají se mírnit její projevy. K výraznějším projevům nemoci přispívá také stres. Atopický ekzém je také autoimunitní onemocnění, které se projevuje zarudnutím, praskáním a vysušením kůže, někdy se vytvoří mokvající pupínky a následně se kůže pokryje tvrdou krustou, která se šupinovitě odlupuje. Postižená místa svědí a jsou bolestivá. Úzce souvisí se stresem, nezdravou stravou a nedostatkem pohybu. Může se vyskytovat po celém těle. Během letních měsíců se u nemocných projevuje lupénka i atopický ekzém méně. Důvodem může být méně stresu, ale pozitivní vliv má zejména sluneční záření, které podporuje obranyschopnost celého organismu, tedy i kůže. Pacienti s lupénkou a atopickým ekzémem často podstupují i cílenou fototerapii, která přispívá k léčbě.
Odstraňují únavu
Nedostatek slunce a denního světla potažmo vitaminu D způsobuje celkový útlum, a to fyzický i mentální, což vede ke komplexnímu oslabení organismu bez ohledu na množství spánku. S jarem a sluníčkem máme obvykle více energie a býváme produktivnější. Jsou tu ale tací, kteří trpí tzv. jarní únavou. Ta může souviset se změnou času, ale i s velkými výkyvy teplot během dne. Často jsou tu ranní teploty jen lehce nad nulou, zatímco odpolední vystoupají téměř na letní hodnoty. Podle čínské medicíny souvisí jarní únava zejména s přetížením jater, která se po zimě musejí detoxikovat.
Jak sluneční paprsky mohou škodit najdete v tištěném APŽ číslo 17.