Další druhy masáží na tipy, jak vybrat tu správnou...

Masáží je řada druhů. Je na každém z nás, který typ si vybereme, a to v závislosti na zdravotních potížích či fyzických potřebách a také na základě aktuálního psychického rozpoložení. Není nutné zůstat jen u jednoho druhu, můžeme je střídat i podle toho, zda v daném okamžiku potřebujeme spíše zklidnit a relaxovat, nabudit, nebo vyřešit bolest svalů. „Určitě bych vynechal masáže, které mi osobně nebudou vyhovovat. A pak je to věcí osobního pocitu. Pokud mi změny masáží vyhovují, je to v pořádku,“ doplňuje Martin Pařízek.
1) Ajurvédská
O co jde: Tato masáž je součástí indického léčebného systému ajurvédy – vědy o životě, která je stará téměř 5000 let. Jejím cílem je nastolení vnitřní rovnováhy, díky které bude organismus zdravý. K tomu kromě zdravé stravy, pozitivního myšlení, detoxikace, akupunktury a meditace může pomoci i masáž. Jde o jemnou techniku, která uvolňuje svaly, pomáhá harmonizovat mysl a ulevuje od bolesti. Používají se speciální bylinné oleje, které pomohou rozproudit lymfu a pomohou toku prány – vitální energie v těle.
Jak uleví: Je skvělá k celkovému oživení těla a mysli a rozproudí lymfu. Proto je vhodná v jarních i letních dnech „Zvláště silnější lidé mají v teplém počasí problém s oteklými dolními končetinami, což je výsledek toho, že lymfa nefunguje tak, jak by měla. Ajurvédská masáž ji znovu rozproudí, a navíc pomáhá k celkové detoxikaci organismu,“ doporučuje Martin Pařízek.
Orientální očista organismu
Očistné účinky mají také orientální masáže zvané hammam. U nás jsou zatím málo známé, ale ti, kdo je absolvují, často mluví o pocitu znovuzrození a omlazení. Jejich součástí je peeling, který důkladně odstraní starou kůži, hýčkající ošetření mýdlovou pěnou a masáž vyživujícími kvalitními oleji. „Hammam tělo navíc stimuluje nejrůznějšími způsoby, od nervových zakončení při ošetření mýdlovými bublinkami přes střídání teplot vody, která při polévání tělo jakoby obemkne, až po zklidňující masáž a závěrečné vyživení kvalitními a příjemně vonícími oleji, které použité na suchou pokožku nemají zdaleka takový efekt, jako na vlhké kůži, kdy se přes póry dostávají snadněji dovnitř,“ podotýká odborník.
2) Aromaterapeutická
O co jde: Stejně jako aromaterapie pracuje s účinky různých vůní na organismus. Jde o propojení relaxační masáže s účinky éterických vonných olejů, které mohou ovlivnit mysl, náladu i celkové zdraví. Každý má jiné potřeby, pokud jde o vůně. Konkrétní oleje, s nimiž masáž probíhá, namíchá masér těsně před masáží podle preferencí masírovaného. Některé oleje se hodí pro stimulaci organismu jiné pro zklidnění. Podle toho se pak volí tempo masáže, pomalejší a plynulé hmaty mají relaxační účinek, zatímco hlouběji působící hmaty se užívají pro stimulaci. Oleje působí při aroma masáži dvakrát. Jednak jsou vdechovány, a tím působí na psychiku, a dále jsou vmasírovány do pokožky a do krevního oběhu, kde působí na fyzické zdraví.
Jak uleví: Doporučuje se k uvolnění svalů, odstranění duševního napětí a stresu, k psychickému povzbuzení a pomáhá se vypořádat s únavou. Posiluje imunitu, podporuje krevní oběh a lymfatický systém, zlepšuje schopnost organismu vylučovat toxické látky z těla. Mírní otoky končetin a podporuje trávení.
3) Havajská
O co jde: Havajský rituál Lomi lomi znamená v překladu citlivé ruce. Jde o techniku vyvinutou na Havajských ostrovech v Polynésii, která má za cíl obnovit rovnováhu těla a mysli. Základem masáže jsou rytmické pohyby nejen prstů a dlaní maséra, ale i loktů a předloktí. Důvodem je to, že široká plocha předloktí stimuluje větší množství nervových zakončení než samotné prsty a dlaně. Díky tomu se svaly i kůže více zahřejí a prokrví. Masér se může do svalů zapřít jak lehce, tak celou vahou těla, podle potřeb masírovaného. To vše přispívá k výrazným účinkům masáže. Důležité je, aby byl masér bosý, což podporuje nejen jeho stabilitu. Masér by se měl rovněž soustředit na sladění svého dechu s dechem masírovaného člověka, dochází pak lépe k přenosu energií.
Jak uleví: Uvolní, zbaví stresu a napětí, podporuje krevní oběh, pozitivní vliv má nejen na svaly, ale i na dýchací a trávicí soustavu, podporuje tok lymfy a má relaxační účinky na tělo i psychiku, zrychluje vyplavování škodlivin z organismu.
4) Masáž lávovými kameny
O co jde: V tomto případě se používají speciální vyhlazené lávové kameny ohřáté na teplotu cca 55° C. Kameny se obvykle pokládají na oblast zad, ale je možné s jejich pomocí masírovat i další části těla. Pomocí tepla a energetických vibrací ovlivňují svalovou tkáň, působí do hloubky, čímž zasahují jednotlivá bolestivá místa, svalová ztuhnutí a spasmy. Při masáži byste měli cítit příjemné teplo nejen v místech, na kterých jsou kameny položeny, ale po celém těle. Doslova byste měli cítit, jak se teplem oblých kamenů vaše problémy rozpouští.
Jak uleví: Zlepšují prokrvení, neboť se postupně prohřívá celé tělo a stimuluje oběh. Ovlivňují energetické dráhy v těle, pozitivně působí na nervový systém a psychiku, uvolňují stres, zlepšují schopnost soustředění a koncentrace. Zlepšují poruchy spánku a pomáhají ulevit při onemocněních páteře, bolestí šíje i zad z důvodů nadměrné či jednostranné zátěže, ulevují i od bolestí kloubů a svalů a podporují proudění lymfy. Nevhodné jsou pro kardiaky, osoby s vysokým tlakem, těhotné a kojící ženy a také pro děti do šesti let věku.
10) Dornova metoda
O co jde: Je to jemná manuální terapie, při které se mírným tlakem uvádějí klouby a obratle do svých původních správných poloh. Jedná se o celostní metodu, která pracuje primárně s páteří a klouby, ale může pomoci odstranit i související potíže. Při prvních návštěvách se zpravidla provádí diagnostika problému a následné vyšetření a ošetření kloubů a obratlů. Terapeut zjistí pohmatem, na kterou stranu je daný obratel či kloub vychýlen, a podle toho jej jemným tlakem, kdy obchází svalovou ochranu obratle, směřuje na správné místo.
Jak uleví: Vyrovnává statiku těla, pomáhá tedy při různých bolestech pohybového aparátu, jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, skolióza, tenisový loket, posunutí pánve, ale i při potížích s čelistmi či polykáním. Dále může prospět při střevních a žaludečních potížích, znecitlivění končetin, bolestech hlavy, závratích, vysokém tlaku a srdeční arytmii nebo u dětí při problémech s koncentrací. Uvolňuje psychické i fyzické bloky, svalstvo a tok energie v organismu. Úleva se obvykle dostaví už po prvním ošetření, je ale potřeba několika návštěv, aby byl problém odstraněn. Nutná je také aktivní spolupráce ošetřovaného a odstranění špatných pohybových stereotypů.
Pomůže i obličeji
Napětí a stres se může projevit i v obličeji. Důvod je, že špatné psychické rozpoložení na obličejové svaly může působit stažením, což obličeji dodává přísný nebo rozzlobený výraz. Díky masáži obličeje lze efektivně tyto svaly uvolnit, a tím docílit změkčení výrazu obličeje. Masáž obličeje také zpevňuje a prokrvuje pokožku. Pokud se podstupuje pravidelně, zpomalí se tvorba vrásek a pleť bude rozjasněná a svěží.
Masáž a těhotenství
Masáže v těhotenství jsou vhodné a řada gynekologů je dokonce doporučuje. Mají však svá pravidla. Nevhodné jsou pro ženy do třetího měsíce gravidity a při rizikovém těhotenství se nedoporučují vůbec. Obvyklá je klasická masáž šíje, masáž chodidel a lymfatická masáž. Možná je i aromaterapeutická masáž, a to s ohledem na preference těhotné ženy. Masíruje se obvykle vleže na boku, vsedě čelem k opěradlu židle či na sedacích vacích, někde se můžete setkat i se speciálními lehátky, která jsou vybavena otvorem na bříško. Cílem masáže je uvolnění stažených svalů zejména zad a šíje, podpora toku lymfy, což by mělo zabránit otokům, a také podpora činnosti orgánů, zejména jater, žlučníku a slinivky, které jsou v tomto období více zatěžovány.
Jak je to u dětí
I pro děti jsou masáže prospěšné, a to již od kojeneckého věku. Malé děti mají velmi jemnou a citlivou pokožku a obvykle zdravé nezkrácené svaly. Nejmenší děti se masírují pouze jemným hlazením. Děti od 9 do 14 let se již mohou masírovat i s mírným tlakem. „Je již přežitek, že pro děti nejsou masáže vhodné. V dnešní době jsou děti hodně přetěžované, ať už školou, sportovními výkony, rychlými toky informací atd. Pro děti jsou vhodné masáže téměř všechny, tedy vždy s přihlédnutím k jejich věku a k tomu, zda chtějí relaxovat a zklidnit se, či naopak potřebují povzbudit,“ dodává Martin Pařízek. Správně provedená masáž příjemně protáhne celé tělo a také zklidní nervovou soustavu, podpoří činnost orgánů, rozvoj tkání, zlepšuje dýchání, podpoří správné držení těla, zlepšuje koordinaci, stimuluje pokožku a nervová zakončení. Masáže jsou vhodné i pro malé sportovce jako prevence stresu, únavy a jako podpora léčby zranění.
Pár tipů navíc
1. Sauna před masáží: Před jakoukoliv masáží je ideální navštívit saunu, která rozehřeje tělo a skvěle připraví svaly na následnou masáž. Před příchodem na masáž se osprchujte a přijďte alespoň 5 minut předem, abyste si mohli navodit pocit klidu a pohody.
2. Relaxační den: Pokud chcete jít na masáž během dne, pak si raději opravdu naplánujte celý den jako relaxační, věnovaný pouze sobě.
3. Hodně tekutin: Voda je důležitá pro chod lymfy. Pijte proto před i po masáži.
4. Odpočinek: Po masáži v sobě nechte doznít dojmy a minimálně dvacet minut odpočívejte. „Po masáži je kromě relaxace ideální opět navštívit saunu, a prodloužit tak účinky masáže,” doporučuje Martin Pařízek.
5. Pravidelnost: Pokud máte možnost, dopřejte si relaxační masáž pravidelně, ideálně jednou týdně.
Více o masážích v tištěném APŽ číslo 13.