Masáže léčí a pomáhají relaxovat. Jaké jsou základní druhy?

Masáží je řada druhů. Je na každém z nás, který typ si vybereme, a to v závislosti na zdravotních potížích či fyzických potřebách a také na základě aktuálního psychického rozpoložení. Není nutné zůstat jen u jednoho druhu, můžeme je střídat i podle toho, zda v daném okamžiku potřebujeme spíše zklidnit a relaxovat, nabudit, nebo vyřešit bolest svalů. „Určitě bych vynechal masáže, které mi osobně nebudou vyhovovat. A pak je to věcí osobního pocitu. Pokud mi změny masáží vyhovují, je to v pořádku,“ doplňuje Martin Pařízek.
1) Klasická
O co jde: Tento typ masáže se provádí obvykle vleže na holé pokožce. Jde o dlouhé a jemné hmaty, které jsou prováděny na jednotlivých partiích těla. Pomocí klasické masáže je možné masírovat celé tělo nebo se zaměřit na určité tělesné partie, a to včetně rukou, nohou nebo chodidel, která jsou často opomíjena. Masér používá masážní oleje a je obvyklé, že při tom hraje relaxační hudba. Během terapie dochází k podpoře prokrvení tkání, zrychluje se metabolismus a vylučování odpadních látek z těla. Pozitivně ovlivňuje mozek i nervovou soustavu.
Jak uleví: Jestliže vás trápí zatuhlost svalů, bolest krční, bederní páteře nebo snad celá záda, je tento druh naprosto vynikající. Může také pomoci, trpíte-li migrénami nebo bolestmi hlavy. Klasická masáž je podobná té sportovní, není však tolik intenzivní a je méně bolestivá, jelikož je při ní použito více hmatů s menší intenzitou.
2) Sportovní
O co jde: Ve sportu je to nejčastěji používaný prostředek regenerace. Mimo to také pomáhá připravit sportovce na určitý výkon nebo urychlit doléčení zranění. Při této masáži se používají intenzivní hmaty, které důkladně propracují svalstvo. Doporučuje se ji využívat pro rychlou úlevu po sportovním výkonu.
Jak uleví: Masáž zajistí lepší prokrvení, a tím se zlepší přívod kyslíku a živin k orgánům a tkáním, odstraňuje škodliviny z těla, uvolňuje svalové bloky, pozitivně působí na centrální nervový systém a odstraňuje psychické napětí. Podporuje také kloubní pohyblivost. Potřebujete-li rychle ulevit od potíží, jako je omezený pohyb kloubů, ztuhlost svalstva, či urychlit regeneraci svalstva po sportovním výkonu, je pro vás nejlepší volbou.
3) Relaxační
O co jde: Jde o jemnou masáž, kde se často využívá vonných olejíčků nebo jiných přísad, které pomohou k intenzivnějšímu prožitku uvolnění. Tato technika skvěle uvolní tělo a mysl a dotek spolu s působením vonných olejů podpoří emocionální vyrovnanost i fyzické uvolnění.
Jak uleví: Uvolní tělo i mysl, odstraňuje stres a napětí, zmírňuje bolesti zad, ztuhlost šíje, přináší zklidnění a celkově osvěžuje. Podporuje také prokrvení kůže a podkoží a zlepší jejich okysličení. Tím zabraňuje vzniku vrásek a pokožka pomaleji stárne. Podporuje srdeční činnost, a pokud na relaxační masáž zavítáte pravidelně, měli byste mít také lepší imunitu. Povzbuzuje tvorbu hormonů štěstí, naopak snižuje produkci stresových hormonů. Neuleví však od bolestí pohybového aparátu.
4) Lymfatická
O co jde: Jedná se o masáž založenou na jemných rytmických pohybech, které by neměly být bolestivé. Masíruje se podkoží, kde lymfa proudí, ne svaly. Na druhou stranu by tlak neměl být příliš malý, nejedná se o hlazení pokožky. Lymfatická masáž se provádí pomalu a jednotlivé hmaty se několikrát opakují, aby správně rozproudily lymfu, krouživé pohyby směřují k srdci a krku.
Lymfatický systém je tvořen uzlinami, cévami součástí imunitního systému a představuje pro naše tělo ochranu před infekcemi. Zároveň má regenerační a čistící funkci a podstatně přispívá ke správné obranyschopnosti organismu. Zdravá lymfa představuje zdraví celého organismu. Je-li lymfatický systém a tok lymfy narušen, snižuje se odolnost organismu a ten je pak náchylnější ke vzniku onemocnění. Jak poznat, že máte narušenou funkci lymfy? Jste často nemocní, trpíte na otoky horních či dolních končetin, kloubů, svalů, očních víček nebo mandlí, trpíte únavou, máte akné, celulitidu nebo se vám špatně dýchá, i když nejste nemocní.
Jak uleví: Správně provedená lymfatická masáž uleví od otoků, zmírní únavu a navodí pocit lehkosti a uvolnění. Zvýší také prokrvení tkání, a tím zmírní bolest. Často se doporučuje u pacientů, kteří trpí otoky nohou v souvislosti s křečovými žilami, dále pak po poraněních pohybového aparátu – svalů, kloubů a vazů, kde podpoří hojení, vhodná je při artróze, celulitidě či u diabetiků.
Pomáhají i přístroje
Alternativou manuální lymfatické masáže je tzv. přístrojová lymfodrenáž, která využívá kompresní návleky, například kalhoty, rukávy, či vestu. Uvnitř nich se nachází komory, které se nafukují a vyfukují podle daného programu. Tím se vytváří tlak na tělo, a ten podporuje proudění lymfy.
5) Thajská
O co jde: Umění tradiční thajské masáže se praktikuje už tisíce let. Jde o techniku vhodnou pro rozhýbání těla a na bolavé svaly. Obvykle se provádí v oblečení, a spočívá v akupresuře, tj. tlaku na jednotlivé svalové skupiny, kde se nacházejí akupresurní body. Také se při ní provádějí různé protahovací cviky. Někdy se proto označuje jako asistovaná jóga. Je užitečná například po sportovním výkonu, kdy se svaly dobře protáhnou, a proto tuto masáž často volí sportovci. „Tento typ masáží může zlepšit funkci a pohyblivost pohybového aparátu. Při větších problémech a bolestech či blokacích je ale vždy dobré navštívit spíše fyzioterapeuta. Masáž rozhodně nelze považovat za univerzální pomoc na zdravotní problém,“ upozorňuje Martin Pařízek.
Specifická je pak thajská olejová masáž, která se již provádí na holé pokožce. Je především o relaxaci a navození pocitu harmonie. Je tedy vhodná téměř pro každého. „U nás ji vyhledávají především ženy. Je tak uvolňující a pohodová, že při ní hosté nezřídka i usnou,“ popisuje odborník z L-Spa Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.
Jak uleví: Dokáže účinně odblokovat a pročistit energetické dráhy, stimuluje akupresurní body, čímž dosáhne rychlé úlevy od bolesti a dlouhodobě posílí zdraví. Po masáži by se měl dostavit pocit uvolnění. Celkově tato technika dodává tělu energii, posiluje imunitu, uvolňuje stres a napětí, podporuje správnou funkci lymfy, rychle uleví od bolesti svalů a detoxikuje organismus.
Více základních druhů masáží najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.