Masáže jsou lék!

Velká většina lidí má masáž spojenou s něčím příjemným, obvykle třeba s dovolenou nebo wellness pobytem, kde si dopřejeme i to, na co jindy nemáme čas. Pravdou ale je, že masáž bychom měli zařadit do svého života stejně jako pravidelný pohyb a zdravou stravu. V dnešní době, která klade velké požadavky na výkon a rychlost, je vhodné dopřát si masáž zhruba jednou týdně. Takto se zbavíme stresu a napětí, které se může negativně podepsat nejen na zdraví pohybového aparátu, ale i organismu jako celku…
O co jde?
Masáž je druh terapie, díky které lze dosáhnout zmírnění bolesti, uvolnění ztuhlých svalů, napětí a stresu, regenerace a prokrvení či podpory léčby zranění. Jde vlastně o soubor mechanických hmatů, kterými masér působí na jednotlivé části lidského těla. Masáží je řada druhů a každá kultura preferuje určitý typ. První dochované zmínky o nich jsou již ve starověkých textech z doby 2700 let před naším letopočtem, kdy se hojně používaly jako součást léčby různých neduhů. Mnohem později, v 19. století, pak popsal nejzákladnější formu masáže švédský pedagog a spisovatel Pehr Henrik Ling, který byl ve své době velkým propagátorem zdravotního tělocviku. Dnes o tomto typu hovoříme jako o klasické či švédské masáži.
Blahodárné účinky
Závisí vždy na jejím druhu a použití masérských hmatů. Obecně je známo, že kůže se vlivem pravidelné masáže zpevní a stane se pružnější. Masáž také zlepšuje prokrvení masírovaných částí, metabolismus buněk, stimuluje krevní oběh, což blahodárně působí i na činnost jednotlivých orgánů. Zlepšuje také okysličení organismu, dýchání, posiluje některé svaly a podporuje správné držení těla. Navíc posiluje nervová zakončení v kůži, a tím zlepšuje hmatové vnímání. V neposlední řadě mírní svalové napětí. „Masáže také mohou zmírnit vnímání stresu, ale je třeba se při nich patřičně uvolnit, což by mělo zajistit prostředí, atmosféra i přístup maséra,“ zmiňuje další z výhod Martin Pařízek, odborný garant relaxačních center Wellness Horal a L-Spa Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Specifický je pak vliv na lymfatický systém, jenž je z 80 % umístěn právě pod kůží a který nám z těla odvádí škodliviny. Proto masáž urychluje odplavování škodlivých látek z těla a z toho důvodu je po proceduře potřeba hodně pít, aby se tělo nežádoucích látek zbavilo. Mechanickým působením při masáži také dochází k odlupování zrohovatělých kožních buněk, kůže se tedy rychleji obnovuje. Do krevního oběhu se pak vyplavuje řada látek, mezi nimi například endorfiny, tedy hormony štěstí, které mají podíl i na mírnění bolesti. Doba trvání masáže je různá, podle toho, jaký druh jsme zvolili, a také podle toho, zda se zaměřuje na celé tělo nebo jen jeho určitou část. Masáž celého těla obvykle trvá 120 minut, masáž zad 60 až 90 minut, zatímco například masáž šíje zabere cca 30 minut.
Pro koho se hodí
Všeobecně lze říci, že masáže jsou v nějaké formě vhodné pro každého. Na základě specifických potřeb a případných zdravotních potíží lze zvolit druh, který je pro konkrétního člověka nejvhodnější. „Nelze univerzálně říci, jaký druh masáže je pro koho vhodný. Více záleží na tom, v jakém jsme momentálně rozpoložení, jak se cítíme, a především záleží na naší kondici, zda potřebujeme řešit nějaký zdravotní problém, nebo chceme hlavně relaxovat a uvolnit se. Při výběru masáže je také vhodné zvážit míru stresu, kterou procházíme, ať už v práci nebo v soukromí. To vše má vliv na celkový efekt masáže,“ dodává k tomu Martin Pařízek.
Pro koho se nehodí
Pro člověka, který jde na masáž poprvé, je dobré konzultovat nejprve vlastní zdravotní stav s lékařem. „Při některých chronických onemocněních nemusí být určité druhy masáží vhodné. Konkrétně je třeba přistupovat citlivě k ajurvédské. Při nerovnováze v organismu může zapůsobit spíše kontraproduktivně. Stejně tak, pokud nás trápí nějaký problém a jdeme na tuto masáž nevyrovnaní, může se po ní objevit bolest hlavy, což nelze přičítat špatné práci maséra,“ varuje specialista. Je dobré vědět, že na masáž nemůžeme jít, když nás trápí zánět, ať už v těle nebo v pohybovém aparátu, případně se potýkáme s virózou, bakteriálním onemocněním či horečkou. „Masáž určitě není vhodná ani při náběhu na nemoc, a to jak s přihlédnutím k vlastnímu zdraví i zdraví maséra. Zatímco u saunování platí, že jím můžete přicházející nemoc zastavit, u masáže se naopak nemoc spíše rychleji rozjede. Na masáž se nevydávejte ani s kocovinou. Za kontraindikaci považujeme i stavy brzy po operacích či onkologická onemocnění,“ doplňuje Pařízek. Kontraindikací masáže je také akutní zranění pohybového aparátu, fyzické vyčerpání po námaze, nádorové onemocnění, zánět svalů, porucha krevního oběhu, zánětlivé onemocnění kůže či plísně. Na masáž nechoďte bezprostředně po jídle, počkat byste měli alespoň 2 hodiny. Pozor dávejte i na psychické rozpoložení. „Vhodným rozpoložením pro masáž není ani situace, kdy vás trápí nějaký osobní problém, po hádce s partnerem a podobně. Tady spíše doporučuji jít ven, do lesa a tam poslouchat šumění listí. Opravdu to funguje a tento jev se dokonce označuje jako zvuková masáž,“ doporučuje odborník a dodává, že největší chybou je jít na masáž před náročným programem. V takovém případě by nás masáž mohla utlumit. „Osobně nejraději chodím na masáž odpoledne, kdy si po ní mohu dopřát už jen odpočinek, nechat v sobě doznít dojmy.“
Více o masážích a jaké jsou druhy najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 13.