Jaro je tu! Dejte pozor na úrazy očí při práci venku i sportu...

Už pár týdnů nám počasí naznačuje, že bychom se měli připravit na jaro. Dny se prodlužují, sluníčka je více a teploty již neklesají pod nulu. My tak logicky chceme odhodit kabáty a trávit více času venku. Pomalu se začínáme věnovat práci na zahradě i outdoorovým aktivitám. Abychom si jarní počasí mohli opravdu užívat, měli bychom mít na paměti i zdravotní rizika. Trpět mohou zejména naše oči. Právě sluneční záření, větrné počasí, všudypřítomný pyl a kutilské práce či sport venku mohou pro zrak představovat riziko. Jaké nástrahy na nás číhají, a jak jim čelit?
Hrozí více úrazů
Problém: Každý nadšený zahrádkář už v únoru vyhlíží jaro, aby se mohl věnovat svému koníčku. Právě při zahrádkářských či kutilských pracích ale často dochází k různým úrazům oka. Noste proto při těchto činnostech ochranné brýle a nezapomínejte ani na pracovní rukavice. „Velké procento poranění oka spočívá v tom, že si potřísněnýma rukama bezmyšlenkovitě oči promneme,“ varuje primářka Valešová před častým nešvarem. Ještě větší nebezpečí, než je hlína v oku, představují chemikálie, jako jsou zahrádkářská hnojiva a postřiky, barvy, louhy, ale také vápno nebo malta.
Řešení: „Zasažené oko vyplachujte proudem studené vody alespoň 15 minut směrem od vnitřního koutku ven. Důkladnost výplachu nepodceňujte! Zejména louhy jdou vypláchnout velmi špatně a rozsah poškození oka se může projevit až za několik dní,“ varuje MUDr. Valešová a doporučuje: „I po důkladném vypláchnutí stejně raději vyhledejte lékařské ošetření.“ Lékaře byste měli vyhledat i v případě, kdy dojde k hlubšímu poranění, například když se do oka zasekne ocelová špona, odštěpek při broušení nebo řezání kovu anebo střep ze skla. V takovém případě nic nevyndávejte, jen oko překryjte sterilním obvazem, a co nejrychleji jeďte do oční ambulance.
Pozor při sportu
Problém: Letící hmyz, úlomky kůry či drobné kamínky se do oka mohou dostat také během outdoorových sportů. Ne všichni milovníci cyklistiky, jízdy na in-linech, běhání a dalších pohybových aktivit nosí sportovní brýle. Ty přitom mohou účinně ochránit oči před uvíznutím cizího tělíska pod víčkem. Pokud k tomu dojde, vždy si nejprve umyjte ruce, než začnete nečistotu vyndávat. Častou chybou také je, když si člověk začne postižené oko mnout nebo třít, tím se situace ještě zhorší.
Řešení: „Tělísko odstraňujte z oka sterilním smotkem vlhké vaty nebo okrajem kapesníku, který před tím navlhčíte v čisté vodě. Nikdy ovšem ne tvrdým nebo nesterilním předmětem. Na závěr oko vykapejte borovou vodou nebo očními kapkami. Ale pozor, pokud zjistíte, že je těleso v oku hluboko zaseknuté, nikdy se nesnažte odstranit jej násilím. Raději oko překryjte sterilním obvazem a vyhledejte pomoc lékaře,“ popisuje správný postup primářka Valešová. Brýle ochrání oči i před závažnými úrazy, například při pádu na kole či in-linech. „Nevyplácí se podcenit pohmoždění oka či závažnější úraz, kdy dojde ke krvácení do sklivce nebo pohmoždění sítnice. Oko totiž může vyvolat takzvaný autoimunitní granulomatózní zánět, kdy imunitní systém člověka napadá druhé, nepoškozené oko, a může dojít k vážným komplikacím, až ke slepotě,“ varuje MUDr. Valešová. Důležité je, aby sportovní brýle kryly oči zepředu i z boku. Neměly by klouzat z nosu, ani když se sportovec začne potit.
Více o tom, jak na jaže chránit oči čtěte v tištěném APŽ číslo 12.