Jaro jako hrozba pro oči...

Už pár týdnů nám počasí naznačuje, že bychom se měli připravit na jaro. Dny se prodlužují, sluníčka je více a teploty již neklesají pod nulu. My tak logicky chceme odhodit kabáty a trávit více času venku. Pomalu se začínáme věnovat práci na zahradě i outdoorovým aktivitám. Abychom si jarní počasí mohli opravdu užívat, měli bychom mít na paměti i zdravotní rizika. Trpět mohou zejména naše oči. Právě sluneční záření, větrné počasí, všudypřítomný pyl a kutilské práce či sport venku mohou pro zrak představovat riziko. Jaké nástrahy na nás číhají, a jak jim čelit?
Alergici již vědí
Problém: Alergie, vyvolané pyly stromů – na jaře de zejména o břízovité, trav či dalších rostlin, jsou nejčastějším typem alergií. Nějakou formou pylové alergie trpí podle posledních údajů až 40 % lidí v Evropě. Pylová sezóna začíná prakticky už v předjaří. Když je hezké počasí, mohou například alergici na olši nebo lísku pociťovat problémy už v únoru. Množství pylu ve vzduchu ovlivňují kromě teplot srážky, vítr a sluneční záření. Kromě rýmy a kašle se pylové alergie velmi často projevují podrážděním očí. Jde obvykle o slzení a pálení očí či jejich otok. Typickým příznakem alergické reakce je také bledý, průhledný a vodnatý výtok z oka. Když se alergen dostane do očí, způsobuje podráždění oční spojivky, která se zanítí.
Řešení: „Nejdůležitější je zamezení kontaktu s alergenem, takže v době maximálního výskytu pylových zrn či jiných alergenů v ovzduší, raději co nejméně vycházejte ven. Při příchodu domů pak je vhodné oči důkladně propláchnout, ale ideální je osprchovat se celý a nejlépe i vyměnit oblečení. Pokud jezdíte autem, neměli byste šetřit na kvalitních pylových filtrech a jejich časté údržbě,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. V případě, že trpíte alergií, je nejvyšší čas navštívit svého alergologa, který vám předepíše vhodná antihistaminika, a to jak celkové ve formě tablet, tak lokální. „Lokální antihistaminika se dají kapat i do očí a do nosu. Opravdu rychle a výborně zabírají, takže stoprocentně alergikům doporučuji tyto neškodné léčebné prostředky používat,“ nabádá MUDr. Valešová.
Slunce je zrádné
Problém: Přestože je ještě chladno, sluneční záření je na jaře již velmi intenzivní. Může způsobit spálení pokožky a také mít nepříznivý dopad na oči. Kromě krému s ochranným faktorem SPF proto nesmíme zapomenout na kvalitní sluneční brýle. „Ty, které koupíte v optice, mají zaručeně 100 % ochranu před UV zářením, ale u nákupu na stánku nebo v drogerii kvalitu filtru nemáte zaručenou,“ varuje optička Kamila Pavlincová z Oční optiky OptoVize Brno. Sluneční svit může dráždit oči, ale pokud se nedíváme přímo do slunce, nepoškodí je. Škodlivou složkou slunečního záření je neviditelné UV záření. To může v dlouhodobém horizontu způsobit šedý zákal, věkem podmíněnou degeneraci sítnice nebo i zhoubný nádor. Přímý pohled do slunce může vyvolat i vznik jizvy v místě žluté skvrny sítnice. Ultrafialové záření při dopadu na oko může poškodit zejména vnější vrstvu rohovky, což se často neprojeví hned, ale až po šesti nebo dokonce dvanácti hodinách, kdy začnou oči bolet, slzet, objevuje se světloplachost. Problém se pak řeší kapáním analgetik do očí, pomáhají i studené obklady a pobyt v tmavé místnosti.
Řešení: Sluneční brýle by měly být samozřejmostí již v brzkém jarním období. Ochrání zrak nejen před sluncem, ale i před přímým kontaktem oka s pylovými alergeny a chrání i tenkou kůži kolem očí, která je náchylná ke spálení a zároveň není vhodné na ni nanášet opalovací krém, který může dráždit oči. Brýle by ideálně měly mít velká skla, která chrání oči ze všech stran, musejí dobře padnout za ušima, a hlavně na kořeni nosu, aby nepadaly, ale ani netlačily. Řasy by se při mrkání neměly dotýkat brýlových čoček.
Vítr vysušuje
Problém: Nadměrné slzení, zarudnutí a pocit zrnka písku v oku může být projevem syndromu suchého oka, který se zhoršuje i při větrném počasí. Slzy se skládají ze tří hlavních složek: tuku (oleje), hlenu a vody. Netečou nám pouze ve chvíli, kdy pláčeme, ale mají také důležitý úkol neustále zvlhčovat povrch oka. Pokud dojde k narušení přirozené tvorby slzného filmu třeba kvůli větru, suché oko paradoxně začne nadměrně slzet.
Řešení: Jako první pomoc mohou sloužit volně prodejné umělé slzy, kterými lze oči pravidelně zvlhčovat. Zároveň je i ve větrném počasí vhodné nosit brýle chránící oči, a to hlavně při sportu. Pokud by potíže přetrvávaly, navštivte oftalmologa, u něhož můžete podstoupit speciální test – analýzu slzného filmu. „Podle výsledku lékař pacientovi doporučí řešení. Tím mohou být umělé slzy, oční gel nebo ucpávky slzných kanálků. To vše podle závažnosti a také preferencí pacienta,“ uvádí doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka Oční kliniky NeoVize Brno.
O úrazech a dalších hrozbách čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 12.