Hubnutí podle hodin aneb přerušovaný půst...

Možná jste jedním z velkého množství Čechů, kteří si každoročně dávají na Nový rok předsevzetí, že zhubnou. A také se vyrojí celá řada zaručených způsobů, jak toho dosáhnout. Je pravděpodobné, že jste v této souvislosti narazili i na pojem přerušovaný půst. V tomto případě nejde o dietu, ale spíše o specifický stravovací plán či životní styl. V čem spočívá, jaké existují možnosti a zda je vhodný pro každého, rozebereme s odbornicí na výživu. Inspirovat vás mohou i celebrity, které nedají na tuto metodu dopustit.
Na jaké potraviny se zaměřit
U přerušovaného půstu není potřeba tolik řešit, co jíme, ale spíše kdy. To ale neznamená, že můžeme dle libosti konzumovat nezdravé potraviny, tučná a smažená jídla a sladkosti, pít sladké nápoje a alkohol. Pokud si vybereme přerušovaný půst z důvodu, že chceme něco udělat pro své zdraví nebo zhubnout, měli bychom si skladbu jídelníčku rozumně hlídat. Rozhodně bychom měli dávat přednost stravě bohaté na živiny, čerstvým potravinám, důležité je hlídat si příjem vlákniny, na niž je bohatá zejména zelenina a také ovoce. To ale obsahuje i větší množství cukru, pozor tedy na množství, které sníme, a také na čas, kdy ho během dne konzumujeme. Zelenina může být jak čerstvá, tak tepelně upravená – vařená, pečená, grilovaná. Vhodnější je také celozrnné pečivo než bílé. Nezbytný je i příjem bílkovin a kvalitních tuků zejména z drůbežího, hovězího masa a ryb, dále jsou vhodná vejce, mléčné výrobky s nižším obsahem cukru, ořechy, semínka, ovesné vločky atd. Cukry nejsou úplně zapovězené, nicméně platí: „Čím více směrem ke spánku jíme, tím více bychom měli omezovat cukry a spíše se zaměřit na bílkoviny a zdravé tuky. Potraviny bohaté na bílkoviny jako je například tvrdý sýr, jsou navíc bohaté na aminokyselinu tryptofan, která nám pomáhá se zklidnit a usnout,“ radí RNDr. Michaela Bebová, odbornice na výživu a biochemička, www.biochemicka.cz.
V čem je půst užitečný
1. Podporuje dlouhověkost, zdraví buněk a pročišťuje organismus: To v praxi znamená, že díky půstu se může spustit odstraňování odpadních látek z těla.
2. Zvyšuje odolnost těla vůči tzv. oxidativnímu stresu, který urychluje stárnutí buněk a urychluje vznik mnoha chronických onemocnění.
3. Pomáhá redukovat tuk: Když nejíme, tělo začne zpracovávat zásobní energii, která je uložena ve formě glykogenu. Když spotřebuje i tu, hledá alternativní zdroje energie, což je tuk. Tuky se spalují, zvyšuje se také produkce některých hormonů a urychluje metabolismus.
4. Zvyšuje citlivost buněk na inzulin: Tím přirozeně snižuje hladinu krevního cukru – glukózy. Proto je vhodný např. při diabetu 2. typu, kdy je inzulinová rezistence, tj. malá citlivost na inzulin, častá.
5. Chrání nervové buňky: Mikroorganismy ve střevech uvolňují tzv. neurotransmitery, jako jsou serotonin, dopamin a hormony, které mají pozitivní vliv na funkci neuronů, tedy i mozku.
6. Podporuje zdraví srdce: Jde hlavně o to, že díky období půstu a rozumnému stravování snižujeme hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi, což je prevence vzniku aterosklerózy (zúžení cév), která stojí za vznikem kardiovaskulárních onemocnění.
Jaká má negativa
1. Hlad: Než si zvykneme na určitý časový úsek bez jídla, můžeme mít pocity hladu. Náročnější může půst být pro ty z nás, kteří vstávají časně ráno a k fungování dosud potřebovali snídani brzy po probuzení.
2. Nervozita: Z počátku můžeme pociťovat mírnou nervozitu, případně i málo energie.
3. Delší fáze zvykání: Tělo se na přerušovaný půst adaptuje zpravidla 2 až 4 týdny.
4. Výsledek není okamžitý: Efekt redukce tělesného tuku se projeví až po několika týdnech. V úvahu je ale potřeba vzít fakt, že tukové zásoby nebo zdravotní neduhy, kvůli kterým jsme se k půstu rozhodli, jsme si také nevytvořili ze dne na den.
Pro koho se nehodí
* Děti a dospívající do 18 let.
* Těhotné a kojící ženy
* Osoby s nízkou tělesnou hmotností
* Lidé s poruchami příjmu potravy
* Diabetici, kteří si musí hlídat hladinu cukru v krvi a léčí se inzulinem.
Kdy záleží na věku
Pokud jde o věk, kromě toho, že pro děti a dospívající, jejichž vývoj ještě není ukončen, se nehodí, není žádné omezení. U jednotlivých věkových skupin je ale důležité hlídat si skladbu jídelníčku. Kromě výše zmiňovaných potravin, by ženy po menopauze a muži nad 60 let měli ve stravě dbát zejména na dostatek vápníku a vitaminu D, aby se vyhnuli osteoporóze. Doporučuje se zvýšená konzumace vajec, tučných ryb, mléka a mléčných výrobků.
Jak je to se sportem
Sportovat lze v případě přerušovaného půstu v normálním režimu, tedy tak, jak jsme zvyklí. Ideální je načasovat si pohybovou aktivitu tak, abychom po ní stihli ještě poslední jídlo dne (tedy jídlo, které konzumujeme 3 až 4 hodiny před spaním). Vhodné jsou také sportovní aktivity v ranních hodinách, kdy se tuk spaluje nejefektivněji. Při pohybu se navíc vyplavují endorfiny, které nám zlepší náladu na celý den. Pokud držíte přísnější variantu půstu, jako například 24 či 36 hodin, v den půstu se vyšší fyzická aktivita nedoporučuje. Kdo není zvyklý pravidelně sportovat, neměl by začínat s pohybem zároveň s přerušovaným půstem. Nejprve je potřeba se adaptovat na půst, a pak začít postupně zařazovat fyzickou zátěž.
Které celebrity se stravují v rámci přerušovaného půstu? Čtěte v tištěném Aha! pro ženy číslo 4.