Vysoký tlak - Trápí mnoho lidí napříč generacemi!

Není nemoc v přesném slova smyslu. Vysoký krevní tlak je spíše ukazatel toho, že s naším srdcem a cévami není něco v pořádku. Mít vysoký tlak není v dnešní době bohužel nic zvláštního. Potýká se s ním nejen starší generace, ale i řada lidí v produktivním věku. Pokud pomineme vrozené srdeční vady, které mohou s tlakem krve souviset, musíme si přiznat, že za vznik vysokého tlaku a související potíže jsme se zasloužili my sami. Stojí za ním sedavý způsob života a nedostatek pohybu, nezdravá strava, sladké nápoje i nadváha či obezita. Změna životního stylu proto může mnohé napravit…
O co jde: Krevní tlak znamená sílu, kterou působí protékající krev na stěny tepen. Jsme zvyklí, že tlak se uvádí dvěma čísly. Prvním údajem je systolický tlak, který uvádí sílu, jakou srdce pumpuje krev do žil. Druhou je pak diastolický tlak, tj. tlak krve mezi dvěma srdečními stahy. Jednotka mmHg, v níž se tlak krve měří, znamená milimetr rtuťového sloupce. Důvod pro použití jednotek je historický, protože první tlakoměry využívaly k měření právě rtuťový sloupec.
Správné hodnoty
Standardní hodnota krevního tlaku u dospělého člověka je v průměru 120/80 mmHg. To znamená, že krevní tlak v oběhovém systému v systole by vytlačil sloupec rtuti do výšky 120 mm a v diastole pak do výšky 70 mm. Každý ví, že při měření tlaku je na levou paži upevněna manžeta. Ta se nafoukne (natlakuje) natolik, až přeruší tok krve, pak se postupně uvolní. Měří se hodnoty tlaku, při kterých dojde k obnově toku krve. Obecně platí, že s přibývajícím věkem mírně roste i krevní tlak. Např. u dětí ve věku 7 až 11 let je optimální tlak 90/60 mmHg, u dospělých do 45 let by neměl přesáhnou 125/85 mmHg a u starších osob nad 65 může být tlak v normě i při hodnotách do 150/85 mmHg.
O vysokém tlaku (hypertenzi) hovoříme, pokud je hodnota dlouhodobě vyšší než 140/90 mmHg. Léčen by však měl být už dlouhodobě zvýšený tlak nad 130/85 mmHg. O nízkém tlaku (hypotenzi) hovoříme, pokud pravidelně u dospělého člověka klesá tlak pod 100/60 mmHg.
PŘÍČINY VZNIKU
Jak již bylo řečeno, jde o civilizační zdravotní problém. Proto se častěji vyskytuje ve vyspělých zemích a lze říci, že je důsledkem moderního životního stylu. Sám člověk má tedy na rozvoji obtíží velký podíl. Riziková je konzumace nevhodných potravin s vyšším obsahem solí, zejména uzenin a polotovarů, kouření, zvýšený příjem alkoholu, stres a nedostatek pohybu. Někdy je označován jako tichý zabiják, protože v některých případech nemusí pacientovi vysoký tlak z počátku působit žádné potíže. Může však ukazovat na řadu onemocnění jako např. ateroskleróza, cukrovka, onemocnění ledvin, metabolické poruchy a mnoho dalších.
1. Vysoká hladina cholesterolu v krvi: Je jednou z hlavních příčin vzniku vysokého tlaku. Cholesterol je látka, která je nutná zejména pro metabolismus tuků. Existují dva typy cholesterolu, a to LDL a HDL cholesterol. HDL cholesterol je ten dobrý, který pomáhá zpracovat tuky a působí proti zužování cév. LDL cholesterol je ten špatný, při jehož nadbytku dochází k ukládání tuků do stěn cév, se tyto zužují a vzniká onemocnění zvané ateroskleróza. Vzhledem k tomu, že krev pak protéká užším prostorem, tlak na stěnu cév je vyšší a vzniká hypertenze. Celková hladina cholesterolu v krvi by u dospělého člověka neměla být vyšší než 5,2 mmol/l, přičemž poměr HDL a LDL cholesterolu by měl být 1 až 1,5 : 3.
2. Nadváha a obezita: Lidé s nadváhou mají v těle vyšší podíl tuku, ten se tedy ukládá i ve stěnách cév, vzniká pak ateroskleróza a vysoký tlak. Řešením těchto problémů je především snaha o kontrolu nadváhy nebo obezity a zlepšení celkového zdraví. To může zahrnovat vyváženou stravu, pravidelnou fyzickou aktivitu a včasnou léčbu hypertenze. „Důležité je také konzultovat problémy s lékařem, aby byla zahájena vhodná léčba. Jakmile se správná léčba zahájí, má tendenci pozitivně ovlivnit celkový život pacienta, což může významně zlepšit kvalitu jeho života. Je třeba zdůraznit, že klíčový je právě komplexní přístup, který zahrnuje změnu životního stylu a léčbu hypertenze,“ dodává MUDr. Eva Kociánová, garantka projektu Srdce v hlavě.
3. Diabetes: Cukrovka 2. typu může významně souviset s rozvojem onemocnění srdce a cév, a tedy i hypertenzí. Je to metabolická porucha, které vzniká převážně v dospělosti. Je pro ni typická zvýšená hladina glukózy v krvi a zároveň i rezistence na inzulin, tj. buňky v těle na působení inzulinu nedostatečně reagují. Přibližně polovina pacientů s cukrovkou 2. typu má také problém s nadváhou. Obezita je přitom jednou z roznětek k rozvoji diabetu 2. typu. Podle zkušeností odborníků si většina potenciálních pacientů neuvědomuje, že už v rané fázi cukrovky dochází k poškození životně důležitých orgánů, často nevratnému. „V důsledku vyšší hladiny krevního cukru dochází k předčasnému ničení cév. A to jak těch mikroskopických, které vyživují ledviny nebo periferní nervy, tak velkých tepen,“ popisuje MUDr. Barbora Doležalová, diabetoložka z Intendia kliniky v Chrudimi. „Diabetes je jedním z hlavních rizik vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt, mozková příhoda nebo onemocnění periferních tepen. Je také jednou z nejčastějších příčin poruch zraku a vede i k selhání ledvin,“ dodává. Podle posledních dat trpí onemocněním srdce a cév asi 30 % pacientů, kteří se léčí s diabetem 2. typu.
Je-li zjištěn, nejprve je nutná redukce hmotnosti a úprava jídelníčku. Dieta a pohyb se kombinují s užíváním antidiabetik, která mohou být případně doplněna inzulinem.
4. Dědičnost: Genetickou poruchou, kdy je krevní tlak vysoký bez zjevné příčiny je tzv. esenciální hypertenze, kdy ledviny nemocného nejsou při normálním krevním tlaku schopny vyloučit dostatek soli a vody, proto organismus krevní tlak zvyšuje. I nízký tlak může být geneticky ovlivněn, obvykle dědičnost souvisí s tělesnou konstitucí či metabolickou poruchou.
Více o vysokém tlaku najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 43.