Máte nízkou imunitu a jste unavení? Vitaminová terapie může pomoci...

Léto už je za námi a většina z nás už absolvovala i vytouženou dovolenou. Během podzimu se vše vrací do rychlejšího tempa, dospělí se vrací do plného pracovního tempa, dětem začíná škola a kroužky. Navíc se zkracují dny, slunečního svitu postupně ubývá, a než se nadějeme, budeme řešit stres kolem Vánoc a závěru roku. To vše může negativně působit na naši imunitu a zdraví jako takové. Za většinou těchto potíží stojí nedostatek vitaminů a minerálů. Na Schwarz Clinic praktického lékaře Rodiona Schwarze znají cestu, jak tělu potřebné látky dodat. Infuzní terapie je jednou z možností.
O co se jedná
Nejde v zásadě o nic, co bychom neznali. Infuzní terapie, tedy podávání léčiv přímo do žíly, se běžně využívá až u devadesáti procent hospitalizovaných pacientů. V poslední době však prostupuje i do ambulantní péče, a to nejen jako léčba, ale i jako součást prevence. Ambulantní infuzní terapie neboli intravenózní vitaminová terapie je efektivní a rychlý způsob, jak tělu doplnit vitaminy a minerály důležité pro metabolismus. Vysoké koncentrace těchto látek jsou podávány přímo do krevního oběhu, což umožňuje rychlé a účinné vstřebávání a je mnohem účinnější než podávání doplňků stravy v tabletách. ty totiž musejí projít trávicím traktem, odkud se potřebné látky vstřebávají pouze částečně. „Když tělu dodáme potřebné vitaminy a minerály přímo do krevního oběhu, mohou se hned dostat do orgánů a tkání, kde jsou potřeba. Jejich účinek a vstřebatelnost je téměř stoprocentní. Subjektivně pak může pacient hned po aplikaci pocítit například větší příval energie,“ upřesňuje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař ze Schwarz Clinic v Roztokách u Prahy. Infuzní terapie tak představuje možnost rychlého nastartování a revitalizaci organismu během několika hodin. Díky svým účinkům zlepšuje terapie funkci imunitního, nervového a kardiovaskulárního systému, zvyšuje tvorbu kolagenu, který je důležitý pro hojení a pevnost tkání, zlepšuje stav pleti, vlasů, podporuje hojení a má celkově revitalizační účinky.
Jak to probíhá
Na počátku by vždy mělo být provedeno vstupní vyšetření lékařem, který pak pacientovi doporučí infuze přímo na míru. „U nás na Schwarz Clinic s pacientem nejprve probereme jeho zdravotní stav, a to včetně alergií a užívaných léků, prodělané choroby, rodinnou anamnézu a tak dále. Rovněž v rámci úvodní konzultace změříme tlak, provedeme EKG vyšetření a základní rozbor krve a moči. Na základě těchto konkrétních výsledků a subjektivních potíží pacienta jsme pak schopni navrhnut infuzní terapii, které je pro něj nejvhodnější a dodá jeho tělu přesně to, co potřebuje,“ popisuje MUDr. Rodion Schwarz. Samotné podání infuze je nenáročný a bezpečný výkon, kdy se do žíly pacienta zavede tenká kanyla. V nosném fyziologickém roztoku je mu pak aplikována připravená směs vitamínů a minerálů. Aplikace trvá cca 20 až 60 minut, podle typu infuze a velikosti žil pacienta. „Pacienti se rozhodně nemusí ničeho obávat. Všechny aplikované látky jsou certifikované a schválené a infuze jsou podávány erudovaným zdravotnickým personálem,“ doplňuje lékař.
Režimová opatření poté
Po vitaminové infuzi se člověk může okamžitě vrátit k běžným aktivitám bez jakéhokoliv omezení. U většiny infuzí je nezbytné dodržovat po dobu 48 hodin určitá režimová opatření. Jde zejména o pitný režim, kdy by příjem tekutin měl být vyšší než obvykle. Minimum je 2až 2,5 litru tekutin denně, raději více. Při aplikaci infuzí s obsahem vitaminu C je potřeba se vyvarovat konzumace kávy a kofeinových nápojů, vysokoprocentních čokolád a některých druhů zeleniny, jako jsou například listová zelenina, červená řepa či rebarbora. Pokud jde o sportovní aktivity, ty jsou naopak po infuzi výhodou. Pohyb v těle tak říkajíc rozproudí krev, vitaminy a minerály jsou pak lépe distribuovány do cílových tkání, které je potřebují.
Na co se hodí?
1. Pro podporu imunity
Pokud vás netrápí chronické zdravotní potíže, ale jste třeba dlouhodobě ve stresu, málo spíte nebo začínáte být s příchodem podzimu více unavení, a tedy i náchylnější k nachlazení nebo bolestem hlavy, můžete podpořit obranyschopnost organismu a doplnit energii infuzí vitaminů. „Na podzim se zkracují dny, ochlazuje se a v podstatě všichni jsme k onemocnění náchylnější než během léta. Faktem také je, že ne každý z nás si může vzhledem k tempu dnešní doby, dovolit odpočívat tak, jak by si tělo zasloužilo. Jsem také jedním z těch lidí, kteří si nemohou dovolit být nemocní. Proto když cítím, že by u mě mohlo onemocnění propuknout, dám si infuzi na podporu imunity a účinek je okamžitý,“ shrnuje MUDr. Schwarz. Infuze na podporu imunity se doporučují jako prevence 1 až 2x týdně.
K čemu se ještě hodí infuzní vitaminová terapie? Dočtete se v tištěném Aha! pro ženy číslo 36.