S chronickou nemocí na cestách - Diabetes

Léto je období dovolených a cestování. Všichni se těšíme, že si užijeme klid a odpočineme si od běžných starostí a shonu. Děti navíc mají prázdniny, takže odpadají starosti se školou a kroužky. Cestovat se dá v každém věku a už dávno neplatí, že v případě chronického onemocnění bychom měli raději zůstat doma, abychom si neublížili. Jen je potřeba důkladnější příprava! Co radí lékaři, pokud se chystáme na cesty s cukrovkou, nemocemi srdce či cév či s astmatem?
DIABETICI
Cestování s diabetem je trochu výzva, ale díky pečlivé přípravě může být pohodlné a bezproblémové. Před cestou by si však měli diabetici pečlivě připravit veškeré léky a další pomůcky pro kompenzaci nemoci a pravidelnou kontrolu hladiny cukru v krvi pomocí senzoru.
O co jde?
Cukrovka je chronické onemocnění, které se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Problematické je zde působení hormonu inzulinu, který je produkován slinivkou břišní, snižuje hladinu cukru v krvi (tzv. glykémii) a podporuje jeho vstřebávání do cílových tkání, kde cukr slouží jako zdroj energie. U cukrovky 1. se tělu nedostává inzulinu, ale není dosud přesně známo proč. Roli hraje dědičnost i vnější prostředí, spouštěčem může být např. vážná dlouhodobá nemoc nebo stres. U cukrovky 2. typu je častá tzv. inzulinová rezistence, kdy buňky nedostatečně reagují na působení inzulinu. Na vině hlavně vnější prostředí a tzv. sociální dědičnost, tj. přebírání nezdravého způsobu života a v menší míře genetika. Největšími rizikovými faktory jsou nadváha a obezita.
Co s sebou na cesty?
1. Léky: Každý diabetik by měl s sebou mít příruční zavazadlo s pomůckami, léky a jídlem. Poletíte-li letadlem, je vhodné si do příručního zavazadla sbalit veškeré potřebné léky. V případě, že by došlo k nečekané ztrátě vašich zavazadel, se pojistíte, že máte k dispozici vše, bez čeho se neobejdete. Množství inzulinu by se mělo odvíjet od toho, zda máte v plánu aktivní dovolenou na horách, nebo odpočinek na pláži. Vyplatí se mít inzulinu nadbytek, a to klidně až dvojnásobek. Pokud vám ale během cesty dojde nebo se nějakým způsobem znehodnotí, je třeba mít na paměti, že se koncentrace inzulinu v lahvičkách může v jednotlivých zemích lišit. Je tedy nutné znát koncentraci i typ látky, kterou používáte.
2. Senzor: Pokud cestujete letadlem, je nutné si pořídit dokument, který informuje o diabetickém příslušenství. I se senzorem, který snímá hladinu cukru v krvi, můžete na palubu letadla. Každá letecká společnost však může mít jiná pravidla, proto byste si měli dopředu zjistit veškeré podrobnosti. Během letu se nedoporučuje skenovat senzor ani zapínat čtečku! Bezdrátový přenos by se mohl vzájemně rušit s palubními systémy letadla. Čtečku je však možné během letu použít jako klasický glukometr.
3. Identifikační šperky: Je lepší cestovat s někým, kdo je obeznámen s vaším zdravotním stavem a ideálně ovládá i první pomoc. Pokud ale jedete sami, je dobré si například do peněženky vložit informace o zdravotním stavu a užívaných léčivech. Nebo si můžete pořídit náramek či náhrdelník pro diabetiky, který slouží jako »informátor« zdravotního stavu. Opatřit si lze také tzv. diabetický pas. Ten je vedený ošetřujícím lékařem, zpravidla přeložen do několika jazyků a obsahuje informace o tom, jaké předepsané léky užíváte.
4. Dokumenty na cesty: Vezměte s sebou i kopii lékařské zprávy o zdravotním stavu diabetika a léčbě, nejlépe v angličtině, včetně léčebného plánu. Dále přibalte doklad o tom, že jste diabetik, případně průkaz diabetika. Zapotřebí je i potvrzení o tom, že inzulin a další pomůcky slouží jako zdravotnický materiál.
Samozřejmostí je kartička pojištění a cestovní pojištění. Po ruce byste měli mít kontakty na ošetřujícího lékaře, ale i kontakty na lékaře v místě pobytu.
5. Jídlo: U diabetika je důležité pravidelné a správné stravování a pitný režim. Množství jídla a pití proto přizpůsobte délce cesty. Vždy by měla obsahovat rychlý zdroj cukru.
Na co si ještě dát pozor?
„Moderní léčba diabetu pacientům značně usnadňuje cestování. Diabetici by se měli předem zajímat o počasí v dané destinaci, časový posun, zjistit by si měli i dostupnost lékařské péče v okolí. Důležité je i cestovní pojištění, sestavené na míru diabetickým pacientům. Před cestou by se pacienti měli poradit s ošetřujícím lékařem ohledně dávkování léků. Kromě toho je třeba se předem obeznámit s tím, jak v dané zemi funguje nákup léků a zdali je možné je pořídit s českým receptem. Pokud nejsou potřebná léčiva k dostání, je nutné zajistit si náhradu. Proto je vhodné znát účinnou látku, kterou obsahuje potřebný lék. Kromě nezbytných dokumentů a léků by si diabetici měli přibalit i pohodlné boty a lékárničku první pomoci,“ radí doc. MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, PhD. z Ústřední Vojenské nemocnice v Praze a dodává, že potřeba, aby byl inzulin uchováván v chladu, neboť je citlivý na výkyvy teplot. Proto je vhodné také předem zjistit, zda je v hotelu nebo ubytovacím zařízení k dispozici lednička či minibar. Na cestu letadlem je potřeba ho dát od příručního zavazadla, v případě cesty autem je nezbytné pořídit přenosnou chladničku.
Tipy pro astmatiky či kardiaky najdete v tištěném Aha! pro ženy číslo 28.